Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
Spory Kazimierza Wielkiego z Zakonem Krzyżackim dotyczyły podstępnie zagarniętego przez nich Pomorza Gdańskiego oraz ziemi dobrzyńskiej i Kujaw.
(Na zjeździe w Wyszehradzie w 1335 roku król Węgier Karol Robert i król Czech Jan Luksemburczyk, rozstrzygnęli na niekorzyść Polski, że Krzyżacy zatrzymają Pomorze Gdańskie, a Polska odzyska Kujawy i ziemię dobrzyńską.
Kazimierz Wielki odwołał się do sądu papieskiego, sąd nakazał Krzyżakom zwrócić Polsce Pomorze, jednak doszło do apelacji i wyrok unieważniono).
Kazimierz Wielki zawarł z Krzyżakami pokój w Kaliszu w 1343 r. na jego mocy Polska odzyskała Kujawy i ziemię dobrzyńską, a Pomorze Gdańskie zatrzymali Krzyżacy.
Jan Luksemburski król Czech zgłaszał pretensje do polskiej korony, dlatego Kazimierz Wielki zawarł z nim ugodę w Wyszehradzie wykupując od niego prawo do korony polskiej za 20 000 kop groszy praskich.
2. Ludwik Węgierski nie miał męskiego potomka, dlatego żeby uzyskać zgodę na objęcie tronu w Polsce przez jedną z jego córek, wydał w 1374 r. przywilej w Koszycach dla polskiej szlachty.
Wyjaśnienie: