Rozwiązane


Badanie, czy sole mineralne mają wpływ na właściwości muszli mięczaków
Ważne: Muszle większości mięczaków są zbudowane między innymi z soli wapnia. Gdy substancje te zetkną się z octem, to rozpuszczają się, przez co tracą swoje właściwości.
Instrukcja: Przygotuj dwa jednakowe słoiki, wodę, dwie jednakowe muszle, na przykład sercówki pospolitej, ocet. Do jednego słoika wlej do połowy wysokości wodę, do drugiego - ocet. W obu słoikach umieść muszlę. Po dwóch dniach wyjmij muszle ze stoików, a następnie spróbuj delikatnie rozkruszyć każdą z nich w dłoni.
9. Zapisz wyniki z obserwacji obu prób.
Próba kontrolna:
Próba badawcza:



Odpowiedź :

Wpływ octu na muszle mięczaków

Próba kontrolna: muszla pozostaje twarda czyli taka sama jaka była na początku.

Próba badawcza: muszla się rozpuszcza.

Próba kontrolna to taka, w której nie dodajemy żadnego czynnika. W tym wypadku muszle naturalnie są w wodzie, natomiast dodanie octu czynnikiem, który potencjalnie może coś zmienić.

Próba badawcza to taka, w której zmieniamy/dodajemy jakiś czynnik. Na przykład rośliny potrzebują światła aby przeprowadzić fotosyntezę. Jeżeli przeprowadzimy doświadczenie dotyczące wpływu światła na fotosyntezę to "zabranie" roślinom światła będzie próbą badawczą.

Ocet to tak naprawdę kwas octowy, zatem w małych ilościach ma on właściwości zakwaszające np. dodajemy octu do barszczu. Ocet w dużych ilościach zachowuje się jak rozpuszczalnik dlatego też muszla się rozpuściła.