Rozwiązane

Energia mechaniczna ciała fizycznego mającego masę 300 gramów lecącego na wysokości 50 m z prędkością 72km/h ma wartość:



Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]E_m=210J[/tex]

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]m=300g=0,3kg[/tex]

[tex]h=50m[/tex]

[tex]g=10\frac{m}{s^2}=10\frac{N}{kg}[/tex]

[tex]v=72\frac{km}{h}=72*\frac{1000m}{3600s}=20\frac{m}{s}[/tex]

Szukane: Em

[tex]E_m=E_p+E_k[/tex]

[tex]E_p=mgh[/tex]

[tex]E_p=0,3kg*10\frac{N}{kg}*50m=150J[/tex]

[tex]E_k=\frac{mv^2}{2}[/tex]

[tex]E_k=\frac{0,3kg*(20\frac{m}{s})^2 }{2}=60J[/tex]

[tex]E_m=150J+60J=210J[/tex]