Na czym polega kryzys światopoglądowy kochanowskiego w trenach ix, x i xi? opisz odnosząc się do każdego z trenów.



Odpowiedź :

Kryzys światopoglądowy Jana Kochanowskiego w trenach IX, X, XI.

W trzech trenach występuje kryzys światopoglądowy podmiotu lirycznego po utracie najukochańszej córki - Urszulki.

W trenie IX, Jan Kochanowski rozpoczyna polemikę ze stoicyzmem, czyli bliską jego sercu filozofią. Poeta nie dostrzega szczęścia i nie odczuwa szczęścia w swojej codzienności, jednocześnie podkreśla istotę mądrości słowami ""Ty śmierci najmniej się nie boisz, bezpieczna, nieodmienna, niepożyta stoisz"

W trenie X, Jan Kochanowski powątpiewa w sprawiedliwość oraz boski porządek świata. Zarzuca Boga szeregiem pytań retorycznych i nie otrzymuje na nie odpowiedzi. Czuje się upokorzony i lęka się, iż więcej nie zobaczy swojej córki. Odczuwa przeszywający ból psychiczny oraz bezradność, które powodują u niego głęboką rozpacz.

W trenie XI, Jan Kochanowski podkreśla bezradność ludzkiego życia w obliczu ślepej fortuny. Stanowisko poety: jego rozpacz, żal oraz poczucie słabości można utożsamić ze słowami Księgi Koheleta: „Marność nad marnościami i wszystko marność.” Zarzuca Bogu, iż ten nie przejmuje się ludzkim żywotem i pozostawia je na pastwę losu. Uważa, iż nasza wiedza jest jedynie iluzją - nie potrafimy pojąć rzeczywistości. Autor przeżywa okres buntu wobec otaczającej go rzeczywistości i jej stwórcy.

Czym jest tren? to utwór liryczny, poświęcony żalowi i smutku na cześć zmarłej osoby.

#SPJ4