Kamilkawka8
Rozwiązane

pomoże ktoś pilne !!!!



Pomoże Ktoś Pilne class=

Odpowiedź :

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest zapisanie równań reakcji, które są przedstawione na schemacie w załączniku

Reakcja 1

  Addycja cząsteczki typu H-X do wiązania podwójnego zgodna z regułą Markownikowa. Jest to reakcja propenu (alkenu) z chlorowodorem. W wyniku tej reakcji otrzymujemy związek nasycony o nazwie 2-chloropropan. Addycja ta zachodzi zgodnie z regułą Markownikowa,  która mówi nam o tym, że atom wodoru (lub jakikolwiek czynnik z ładunkiem dodatnim) przyłącza się do atomu węgla bardziej uwodornionego, przy czym bierzemy pod uwagę tylko węgle z wiązaniem wielokrotnym (w naszym przypadku węgiel z wiązaniem podwójnym).

Reakcja 2

  Addycja wodoru do wiązania podwójnego. Reakcja ta to uwodornienie związku nienasyconego, do nasyconego. W wyniku uwodornienia alkenów (propenu) z zastosowaniem katalizatora platynowego  otrzymujemy związek nasycony - alkan (propan).

Reakcja 3

  Substytucja wolnorodnikowa do alkanu. W tym przykładzie musimy przeprowadzić reakcję substytucji wolnorodnikowej w propanie, aby otrzymać 1-chloropropan. Reakcje tego typu wymagają użycia kwantu promieniowania (światła), które ma za zadanie wytworzenie bardzo aktywnego rodnika i zapoczątkowania reakcji rodnikowej.

Reakcja 4

  Addycja chlorowca do wiązania podwójnego. W tej reakcji mamy do czynienia z addycją chloru do propenu. Produktem tej reakcji jest 1,2-dichloropropan.

Reakcja 5

  Spalanie całkowite związku organicznego. Istnieją dwa rodzaje reakcji spalania: spalanie całkowite, którego produktami są tlenek węgla(IV) i woda, oraz spalanie niecałkowite, w którym produktami reakcji mogą być tlenek węgla(II) (czad) i woda, lub węgiel (sadza) i woda, w zależności od dostępu tlenu.

Równania reakcji znajdują się w załączniku.

Zobacz obrazek Chemik97