dostałem taką kartę pracy daje 100pkt
ŚWIAT W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM


- pojęcia: Nowy Ład, nazizm, antysemityzm, kołchozy, łagry, mass media, Liga Narodów, gestapo, „noc kryształowa”


- skróty: ZSRS, NEP, NKWD,


-wydarzenia do dat: 28 VI 1919, 1925, 24 X 1929, 1922 , 1933, 1935, 1938,


- zmiany polityczne po I wojnie (4 państwa, które powstały)


- skutki wielkiego kryzysu gospodarczego ( x 2)


- postanowienia traktatu wersalskiego wobec Niemiec oraz przykłady jego łamania w latach 30. XX,


- wybitni aktorzy filmowi ( 2),


- zmiany społeczne po I wojnie ( ),


- Benito Mussolini- jak przejął władzę, tytuł),


- Józef Stalin- kult jednostki, polityka gospodarcza,


- Adolf Hitler- poglądy ( ), nazwa państwa, zajęte państw
- układ w Rapallo (państwa, czego dotyczył),

- sojusz „państw osi” (państwa).



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Pojęcia:

Nowy Ład - program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta w latach 1933–1939, którego celem było przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu lat 1929–1933.

Nazizm - to doktryna niemieckiej partii NSDAP, stworzona przez Adolfa Hitlera. Cechuje się rasizmem, a w szczególności antysemityzmem, i zakłada wyższość rasy aryjskiej nad innymi narodami.

Antysemityzm - postawa niechęci, wrogości wobec Żydów i osób pochodzenia żydowskiego wynikająca z różnego rodzaju uprzedzeń; prześladowania i dyskryminacja

kołchoz - spółdzielnia produkcyjna w ZSRR i większości państw sukcesyjnych

łagry - obóz koncentracyjny, obóz pracy przymusowej w Rosji bolszewickiej i w ZSRR, w którym więźniów zmuszano do ciężkich prac powodujących często wyniszczenie i śmierć

mass media - Środki masowego przekazu, mass media, media, publikatory – środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet...

Liga Narodów  - nieistniejąca już organizacja Narodowa powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Statut Ligi został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 r.

Gestapo - Tajna policja utworzona po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w kilku etapach, we wszystkich krajach Rzeszy, poczynając od Prus, gdzie w 1933 powstała z inicjatywy H. Göringa.

Noc kryształowa - pogrom Żydów w III Rzeszy, zorganizowany przez NSDAP w nocy z 9 na 10 XI 1938r.

2.

ZSRS - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

NEP - Nowa Polityka Ekonomiczna

NKWD - (Narodnyj komissariat wnutriennich dieł SSSR) Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR

3.

28 czerwca 1919

W Wersalu Roman Dmowski i Ignacy Paderewski podpisali w imieniu Polski traktat pokojowy (Traktat Wersalski), który formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy

24 października 1929

Czarny czwartek – dzień, w którym ceny akcji notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych gwałtownie spadły, co obecnie uznawane jest za jeden z objawów rozpoczynającego się wielkiego kryzysu

30 stycznia 1933 ?

Niemiecki prezydent Paul von Hindenburg mianował Hitlera kanclerzem.

1935 ?

uchwalenia konstytucji kwietniowej, śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego...

1938?

Konkretne daty podaj, sam rok nie wystarczy bo wiele się działo w ciągu roku.

4.

Polska, Austria, Wegry, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechosłowacja

5.

Podstawowymi skutkami wielkiego kryzysu gospodarczego były bankructwa i wzrost zadłużenia zarówno przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Kryzys spowodował także, że miliony osób na całym świecie utraciły pracę.

6.

- Państwo niemieckie utraciło m.in. Alzację i wschodnią Lotaryngię, a także Wlkp i Pomorze Gdańskie. Gdańsk oraz Kłajpedę przekształcono w wolne miasta. Z obszaru celnego wyłączono Luksemburg, a główne rzeki płynące przez Niemcy znalazły się pod kontrolą międzynarodową. Ponadto na dotychczasowych obszarach Rzeszy zamieszkiwanych przez ludność o różnych narodowościach przeprowadzano plebiscyty. W ich wyniku Niemcy utraciły kolejne ziemie (Dania otrzymała Szlezwik, Polska –wsch. Część Górnego Śląska i frag. Powiśla).

- Zdemilitaryzowano wówczas Nadrenię. Liczba żołnierzy niemieckich została zredukowana do 100tys., zmniejszono także wielkość floty oraz zlikwidowano siły pancerne i lotnicze. Ponadto Rzesza musiała wypłacać aliantom wysokie odszkodowania wojenne.

Przykłady łamania:

- zbrojenia Niemiec - marzec 1935 r.

- kryzys nadreński - marzec 1936 r. (redemilitaryzacja)

- anschluss (włączenie) Austrii do III Rzeszy 1938 r.

-  konferencja w Monachium 29 - 30 wrzesień 1938 r. (czechosłowacja zajęta przez Niemcy)

7.

Z czasów przedwojennych: (Polscy aktorzy)

Eugeniusz Bodo.

Tola Mankiewiczówna.

Aleksander Żabczyński.

Mieczysława Ćwiklińska.

Adolf Dymsza.

8.

Upadły stare mocarstwa, powstały nowe państwa, zmieniły się granice oraz stosunki społeczne i ekonomiczne. W wyniku I wojny światowej upadły trzy europejskie cesarstwa (Rosja, Niemcy, Austro-Węgry), a znaczenie zyskała Wielka Brytania, Francja i USA.

9.

Powojenny ruch faszystowski szybko zdobył sobie powszechne poparcie włoskiego społeczeństwa, grupując przede wszystkim niezadowolonych weteranów walk I wojny światowej. W 1921 roku ruch został przekształcony w Narodową Partię Faszystowską, której bojówki nazywane Czarnymi Koszulami prowadziły walki z przeciwnikami politycznymi i zwalczały komunistów, syndykalistów i socjalistów.

29 października 1922 roku faszyści dokonali udanego zamachu stanu.

W październiku ruszyły na Rzym, domagając się powierzenia im misji kierowania państwem. Obawiając się rozruchów, włoski król Wiktor Emmanuel III zdecydował się mianować przywódcę ruchu Benito Mussoliniego premierem. Ten powołał Wielką Radę Faszystowską, w skład której wchodzili jego zaufani współpracownicy. W istocie spełniała ona rolę władzy wykonawczej z dużymi uprawnieniami ustawodawczymi.

Stworzenie silnego zaplecza, a następnie stłamszenie opozycji i wypracowanie czołowej pozycji w ruchu faszystowskim umożliwiło Mussoliniemu uzyskanie niemal całkowitej dominacji w państwie. Faszyści zbudowali bowiem we Włoszech państwo autorytarne.

W 1926 roku Mussolini ogłosił własną dyktaturę i zaczął rządzić z tytułem duce (z wł. „wódz”)

10.

Kult Jednostki - określenie to zostało użyte w tajnym referacie sekretarza generalnego KC KPZR przez Chruszczowa, na XX Zjeździe KPZR III 1956.

Referat ten, zatytułowany O kulcie jednostki i jego następstwach, odnosił się do sposobu sprawowania przywództwa politycznego przez Stalina, będącego zaprzeczeniem zasady kolektywnego kierowania partią marksistowską. Chruszczow zdefiniował kult jednostki jako niedopuszczalne „wywyższanie jednej osoby, przekształcanie jej w jakiegoś nadczłowieka posiadającego cechy ponadnaturalne na podobieństwo Boga”. Za życia Stalina taki sposób traktowania osoby przywódcy państwa sowieckiego cechował nie tylko propagandę partyjną i działalność środków masowego przekazu, ale był obecny również w niemal wszystkich dziedzinach sztuki.

Polityka całkowitego planowania gospodarczego i kolektywizacji rolnictwa.

Polityka ta poskutkowała zwiększeniem kapitału towarowego i zdolności przemysłu ciężkiego w 1930 roku.

Gospodarka została w prawie całości znacjonalizowana. Kierunek polityki nie był wytyczany przez zapotrzebowanie społeczne, lecz przez potrzeby Armii Czerwonej. Rozwój gospodarczy i uprzemysłowienie realizowano kosztem konsumpcji indywidualnej i ograniczenia spożycia. Przyśpieszona rozbudowa przemysłu powiązana była z przygotowaniami do wojny (w ZSRR występował lęk przed otaczającymi kraj państwami kapitalistycznymi).

11.

Adolf Hitler - Nazista - przedstawiał nazizm jako ideologię, która nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, lecz synkretyczna (połączenie różnych, często rozbieżnych i sprzecznych poglądów)

Deutsches Reich - Rzesza Niemiecja - Oficjalna nazwa Państwa

Zajęte państwa:

Polska (połowa)

- Dania

- Norwegia

- Belgia

- Holandia

- Luksemburg

- Francja

- Jugosławia

- Grecja

(Nie wymieniam np. regionów zsrr które na początku mu się udało zająć)

Układ w Rapallo - Zakładało ono wzajemną rezygnację z wszelkich roszczeń i uregulowanie kwestii spornych wynikających z dopiero zakończonej wojny, a także przywrócenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Niemcami a ZSRR.

12.

OŚ - Sojusz 3 głównych Państw:

III Rzeszy, Włoch i Japonii.

W skład sojuszu wchodzili również mniejsi sprzymierzeńcy, którzy nie byli aż tak ważni np:

Słowacja, Węgry, Rumunia - sprzymierzeńcy III Rzeszy i nie tylko ich.