Odpowiedź :
Aby odpowiedzieć na zawarte w zadaniu pytania, musimy sięgnąć do zagadnień ekonomicznych.
Znane nam instytucje finansowe:
- banki (bank centralny, banki komercyjne, banki inwestycyjne, banki specjalne)
- firmy ubezpieczeniowe
- kasy oszczędnościowe
- towarzystwa funduszy inwestycyjnych
- fundusze emerytalne
- fundusze powiernicze
- handlowe spółki finansowe
- firmy maklerskie
- giełdy papierów wartościowych
Opisy dwóch instytucji finansowych:
- Fundusz emerytalny - jest instytucją, której zadaniem jest gromadzenie i lokowanie środków należących do osób indywidualnych w celu zwiększenia ich dochodów po zakończeniu aktywności zawodowej (po przejściu na emeryturę). Posiada on osobowość prawną. Fundusze emerytalne występują w II i III filarze systemu emerytalnego. Po osiągnięciu wieku poprodukcyjnego (emerytalnego), kapitał z funduszy przekazywany jest ich członkom. Organem funduszu jest towarzystwo emerytalne tworzące fundusz, zarządzające nim i go reprezentujące. Za swoje zobowiązania fundusz odpowiada majątkiem własnym, ale nie majątkiem swoich członków ani majątkiem towarzystwa emerytalnego.
- Giełdy Papierów Wartościowych są rynkami regulowanymi, na których przeprowadza się transakcje kupna i sprzedaży dopuszczonych do obrotu instrumentów finansowych (np. akcji i obligacji, będącymi papierami wartościowymi, czy kontraktów terminowych i opcji, będącymi instrumentami pochodnymi).
Definicja pieniądza:
Pieniądz to powszechnie akceptowany towar uznawany za środek wymiany gospodarczej. Jest on również miernikiem wartości i narzędziem transakcji handlowych.
Funkcje pieniądza w gospodarce rynkowej:
- miernik wartości
- pośrednik wymiany
- środek płatniczy
- środek tezauryzacji
- pieniądz światowy
#SPJ1