Odpowiedź :
Przykładowe opowiadanie mogłoby wyglądać następująco:
Po obiedzie na dworze zerwał się silny wiatr.
- Olu, Tomku! Spójrzcie, jak wieje! – zawołał tata.
- Żeby tylko wiatr nie przewrócił nam krzeseł w ogrodzie – zatroskała się mama.
Tacie jednak żaden wiatr nie był straszny, dlatego wpadł na pomysł, abyśmy poszli razem puszczać latawca. Najpierw trzeba go było jednak skonstruować. Najpierw tata znalazł odpowiedni patyk, który nadawałby się do nawijania na niego sznurka. Chłopiec pobiegł do swojego pokoju i zadowolony przyniósł znalezioną tam bibułę. Mamie i dziewczynce przypadło w udziale zrobienia ogona latawca. Panowie od razu zabrali się do pracy, nadając swojemu dziełu pożądany kształt rombu. Kiedy konstrukcja była już gotowa, dziewczyny zajęły się odpowiednią dekoracją. Ostatnim etapem było przyczepienie kolorowego ogona. Efekt pracy zespołowej całej rodziny był naprawdę imponujący. Nareszcie wszystko było gotowe, aby sprawdzić, czy latawiec uniesie się w powietrze. Zabawa była przednia!
Opowiadanie to pisana prozą krótka forma literacka, z nieskomplikowaną akcją i jednowątkową fabułą. Charakterystyczna dla opowiadania jest też luźna konstrukcja, w której można użyć dialogów lub wpleść w nią inne formy literackie.
Jak napisać dobre opowiadanie?
Autor opowiadania może w nim zawrzeć dowolne elementy innych form, takich jak opis, charakterystyka, sprawozdanie itp. Zaleca się, aby toczącą się akcję ożywić dialogiem. Aby opowiadanie było ciekawe i składne, dobrze jest przed rozpoczęciem pisania dobrze zaplanować jego kompozycję. W trakcie pisania należy posługiwać się tym samym czasem, wplatać w treść wspomniane już dialogi, stosować bogate słownictwo ze zróżnicowanymi przymiotnikami. Początek opowiadania powinien być ciekawy, rozwinięcie interesujące, a zakończenie powinno być pewnym podsumowaniem całości.
#SPJ1