Odpowiedź :
W średniowieczu powstawały głównie dzieła literackie o tematyce religijnej. Ich autorzy pozostawali anonimowi, gdyż tworzyli nie dla własnej chwały, lecz dla wyższej chwały Bożej.
W XV w. pojawiły się legendy religijne. Miały pokazać ludziom, jak należy postępować, aby zasłużyć na zbawienie. Natomiast w związku z tym, że większość z nich nie potrafiła ani czytać, ani pisać, starano się upowszechniać historie biblijne w taki sposób, by dotarły do jak największego grona odbiorców. Tak powstała biblia pauperum. zawierająca ilustracje odwołujące się do Biblii.
Również w czasach średniowiecznych popularność zyskał epos rycerski, który opisywał ideał rycerza. Wśród dzieł dotyczących tej tematyki warto wskazać "Pieśń o Rolandzie", czyli późniejszy wzór dla kolejnych utworów na ten temat. Nie można zapomnieć o legendach na temat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.
W XIV w. autorzy zaczęli tworzyć w językach narodowych i podpisywać swoje dzieła. Wśród najwybitniejszych twórców warto wymienić francuskiego poetę krytykującego ówczesny porządek świata Machaut'a de Guillaume, autora Boskiej komedii Dantego oraz Giovanniego Boccaccia – twórcę tekstu "Dekameron".
#SPJ1