2. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F- jeśli jest fałszywe. 1. Podczas zwiększania temperatury ciała jego cząsteczki poruszają się coraz wolniej. P 2. Aby zapobiegać wybrzuszaniu się torów kolejowych podczas upałów, między szynami stosowano przerwy dylatacyjne. P F 3. Woda podczas ogrzewania się od 0°C do 4°C nie rozszerza się, ale kurczy. P F F 4. Dyfuzja to zjawisko polegające na przechodzeniu ciała stałego w ciecz. 5. Podczas ogrzewania ciała zwiększa się jego energia wewnętrzna. P F 6. Gdy gaz się rozpręża (wykonuje pracę), zwiększa się jego energia wewnętrzna. PF 7. Pierwsza zasada termodynamiki wynika z zasady zachowania energii. P F 8. Wartość energetyczną tabliczki czekolady podajemy w kilokaloriach. P F 9. Ciepło może przepływać spontanicznie z ciała zimniejszego do cieplejszego. P​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

  1. Fałsz - podczas zwiększania się temperatury ciała, zwiększa się jego energia wewnętrzna, zatem także energia kinetyczna jego cząsteczek, więc cząsteczki poruszają się szybciej.
  2. Prawda - wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się objętość ciał, zatem przerwy dylatacyjne zapobiegają zetknięciu się szyn podczas upałów i wybrzuszeniu.
  3. Prawda - woda w tym zakresie temperatur zachowuje się inaczej, niż pozostałe ciecze - przy ogrzewaniu od 0 do 4 stopni kurczy się.
  4. Fałsz - dyfuzja to przenikanie i mieszanie się cząsteczek cieczy lub gazów przy ich bezpośrednim zetknięciu; możemy ją zaobserwować m. in. przy wprowadzeniu barwnika do szklanki wody - z czasem barwnik rozchodzi się po całej objętości wody.
  5. Prawda - podczas ogrzewania ciała wykonujemy nad nim pracę, zatem zwiększamy jego energię wewnętrzną.
  6. Fałsz - gdy gaz wykonuje pracę (oddaje ciepło), to zmniejsza się jego energia wewnętrzna.
  7. Prawda - pierwsza zasada termodynamiki przez wzór [tex]\Delta U =Q+W[/tex] wyraża nam zasadę zachowania energii; mówi nam o tym, że zmiana energii wewnętrznej jest równa ilości ciepła pobranego przez układ i wykonanej nad nim pracy (lub ilości ciepła oddanego przez układ i wykonanym przez niego pracy).
  8. Fałsz - wartość energetyczną tabliczki czekolady podamy w kilodżulach lub megadżulach.
  9. Fałsz - ciepło zawsze przepływa z ciała cieplejszego do zimniejszego; ciało zimniejsze ogrzewa się wtedy, a cieplejsze ochładza, do uzyskania bilansu temperaturowego - do uzyskania takiej samej temperatury obu ciał.