Odpowiedź :
Prawidłowe rozwiązanie tych zadań będzie wyglądało:
Zadanie 12)
Numery probówek, w których zaobserwowano objawy reakcji to: I oraz III
Zadanie ze schematem doświadczenia, w którym odróżniamy glukozę od sacharozy.
Na schemacie doświadczenia należy podkreślić wodna zawiesina świeżo strąconego wodorotlenku miedzi (II).
Uzupełniona tabela z obserwacjami znajduje się w załączniku.
Aby rozwiązać podane zadania, należy przypomnieć sobie podane zagadnienia:
- woda bromowa to roztwór bromu w wodzie. Jest używany w analizie organicznej do wykrywania połączeń nienasyconych między atomami węgla (w ich obecności następuje odbarwienie brunatnego roztworu wody bromowej). W analizie organicznej może posłużyć również jako odczynnik, dzięki któremu odróżnimy glukozę od fruktozy.
W treści tego zadania mamy do czynienia z olejami roślinnymi, których cechą charakterystyczną jest obecność wiązania wielokrotnego, przynajmniej przy jednej parze węgli. Ze względu na swoją budowę oleje roślinne odbarwiają wodę bromową.
Ponadto w wyniku reakcji glukozy z wodorowęglanem sodu oraz bromem powstaje kwas glukonowy, bromek sodu oraz nietrwały kwas węglowy. Czego skutkiem jest odbarwienie wody bromowej. Fruktoza nie ulega tej reakcji.
- świeżo strącony wodorotlenek miedzi (II) wykorzystuje się do odróżnienia glukozy i sacharozy. Roztwory glukozy w obecności wodorotlenku miedzi (II) tworzą kompleksy rozpuszczalne w wodzie o barwie szafirowej.
Glukoza, dzięki obecności wolnych grup hydroksylowych ([tex]-OH[/tex]), przy sąsiednich atomach węgla może tworzyć barwne kompleksy z jonami miedzi.
Więcej o odróżnianiu glukozy i fruktozy za pomocą wody bromowej znajdziesz tu: https://brainly.pl/zadanie/1209701
#SPJ1