Hania i basia poszły do sklepu papierniczego zrobić zakupy do szkoły. Hania kupila 5zeszystow i 3 okładki na zeszyt i zapłaciła 15. 60 natomiast basia kupiła 4 zeszysty i 1 okładkę i zapłaciła 9. 40. Oblicz cenę zeszytu i cenę okładki. Na teraz.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - cena zeszytu

y - cena okładki

5x + 3y = 15,60

4x + y = 9,40  / * ( - 3)

5x + 3y = 15,60

- 12x - 3y = - 28,20   dodajemy stronami

5x - 12x + 3y - 3y = 15,60 - 28,20

- 7x = - 12,6 / : ( - 7)

x = 1,80   podstawiamy x do drugiego równania

4 * 1,80 + y = 9,40

7,2 + y = 9,40

y = 9,40 - 7,2

y = 2,20

x = 1,80 -> cena zeszytu

y = 2,20 -> cena okładki

Szczegółowe wyjaśnienie: