Odpowiedź :
Zad. 1
a) oskrzele - C, krtań - A, tchawica - B
b) Powinniśmy pobierać powietrze nosem, a nie jamą ustną, ponieważ jamę nosową wyściela nabłonek migawkowy wielorzędowy, którego rzęski wychwytują z wdychanego powietrza liczne zanieczyszczenia np. kurz czy pył, dodatkowo jama nosowa jest silnie ukrwiona co pozwala na ogrzanie wdychanego powietrza i chroni przed dostaniem się zimnego powietrza do dolnych dróg oddechowych.
c) Nie należy rozmawiać jedząc, ponieważ w trakcie rozmowy nagłośnia (chrząstka, której zamknięcie w trakcie przełknięcia chroni przed dostaniem się do tchawicy ciała obecgo) otwiera się by możliwy był przepływ powietrza przez szparę głośni, a to jednocześnie wiąże się z ryzykiem dostania się do układu oddechowego kęsów pokarmu co objawi się jako zadławienie i może stanowić zagrożenie życia.
d) W krtani znajduje się głośnia zbudowana z dwóch fałdów głosowych - w trakcie rozmowy fałdy te napinają się co skutkuje ujawnieniem się szpary głośni przez którą przepływa powietrze, wprawia ono fałdy głosowe w drgania co w konsekwencji skutkuje powstawaniem głosu.
Zad. 2
a) Tchawicę budują min. podkowiaste chrząstki, ponieważ nadają one sztywności ścianie tchawicy i zapobiegają jej zapadaniu się.
b) Chrząstki te leżą w kontakcie z przełykiem przez który w trakcie jedzenia przemieszczają się kęsy pokarmu, dzięki temu że są one z jednej strony otwarte (mają kształt litery C) możliwe jest sprawne przemieszczanie się kęsów pokarmu przez przełyk, z kolei gdyby ich kształt był podobny do pełnych pierścieni pokarm mogłby zalegać w przełyku przez co jego przemieszczanie do żołądka byłoby utrudnione.
Zad. 3
Dzięki temu, że ścianę pęcherzyka płucnego buduje nabłonek jednowarstwowy płaski dyfuzja gazów oddechowych (tlenu i dwutlenku węgla) zachodzi szybko i efektywnie.