Odpowiedź :
Każdy z nas choć raz odbył jakąś podróż. Powodów do dla których wyruszamy w świat jest wiele. Podróżować możemy z pragnienia przeżycia przygody, spełnienia marzeń, poszukiwania lepszego życia. Podróż nie jedno ma imię.
Podróż może być tułaczką w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Wędrowcem jest główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik“. Skawiński, siedemdziesięcioletni, krzepki starzec najpierw większość swego życia był żołnierzem -tułaczem, walczącym na frontach całego świata, później przenosił się w różne miejsca na świecie, pracując w różnych zawodach.
Po dziesiątkach lat tułaczki taki tryb życia zaczął bohaterowi ciążyć i zaczął myśleć o tym, by znaleźć miejsce, gdzie spokojnie będzie oczekiwał na swój kres. Zrządzeniem losu dotarł do Aspinwall, małego miasteczka niedaleko Panamy, gdzie dostał posadę latarnika. Miejsce odcięte od świata było spełnieniem jego marzeń o spokojnej starości.
Podróż może oznaczać również poszukiwanie sensu życia, prawdy i własnej tożsamości. Taką była wyprawa Małego Księcia, tytułowego bohatera utworu Antoine de Saint-Exupery’ego . Odwiedzał on kolejno planetoidy, a rozmawiając z ich mieszkańcami, poznał ludzkie słabości, nauczył się też czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wartości, jakim hołdują dorośli rozczarowują bohatera. Bohater odbywając swą podróż przekonał się, jakim można być i jakim być nie chce. Mały Książę wrócił na swoją planetę bogatszy o zdobyte doświadczenia.
Przedstawione przykłady pokazują, podróż ma wiele znaczeń, każda jest inna, tak jak różne są osoby, które w nią wyruszają.