Odpowiedź :
Zad. 5
A. skreśl : chromosomów (centromer łączy ze sobą dwie chromatydy siostrzane dzieląc je w ten sposób na odcinki zwane ramionami)
B. skreśl : komórki jajowej (płeć potomstwa u człowieka zależna jest od tego czy plemnik z chromosomem X czy Y zapłodni komórkę jajową - jest to tzw. heterogametyczność męska polegająca na tym, że mężczyźni produkują dwa rodzaje gamet - jedne w kariotypie posiadają chromosom X, a pozostałe chromosom Y)
C. skreśl : diploidalnych (gamety wytwarzane są w procesie mejozy podczas którego dochodzi do redukcji liczby chromosomów z 2n do 1n w anafazie I, dlatego też są to komórki haploidalne mające pojedynczy zestaw chromosomów)
D. skreśl : pary chromosomów (komórka jajowa ma pojedynczy zestaw chromosomów, dlatego też ma 23 chromosomy, nie może mieć 23 par chromosomów, ponieważ pary chromosomów mają komórki diploidalne -o podwójnym zestawie chromosomów np, komórki somatyczne)
E. skreśl : fenyloketonuria (fenyloketonuria nie jest chorobą sprzeżoną z płcią, ponieważ wadliwy allel genu determinujący fenyloketonurię znajduje się na autosomach, a nie chromosomach płci, z kolei hemofilia jest chorobą sprzężoną z płcią ponieważ wadliwy allel genu znajduje się na chromosomie X czyli chromosomie płci)
F. skreśl : mutacją (mutacja to skokowe zmiany w materiale genetycznym mogące mieć charakter: niekorzystny np. w przypadku gdy mutacja przekłada się na letalność potomstwa, korzystny np. gdy mutacja zwiększa przystosowanie osobników danej populacji do warunków środowiskowych, lub neutralny np. gdy mutacja była synonimiczna/milcząca i nie wpłynęła na sekwencję aminokwasów syntezowanego białka)
Zad. 6
Od. D (konflikt serologiczny zachodzi najcześciej podczas drugiej ciąży, w sytuacji gdy matka ma grupę krwi o czynniku Rh-, a płód ma grupę krwi o czynniku Rh+, wówczas płód na powierzchni erytrocytów posiada antygen-D, z którym wiążą się przeciwciała anty-D wyprodukowane w organizmie matki i przeodstałe się do krwioobiegu płodu za pośrednictwem łożyska, wiązanie się przeciwiciał anty-D z antygenami D doprowadza do aglutynacji erytrocytów płodu co stanowi zagrożenie jego życia).
Zad. 7
Odp. B, C, D, F (dym tytoniowy, promieniowanie rentgenowskie jak i ultrafioletowe należą do mutagenów - czynników środowiska zewnętrznego inicjujących mutacje indukowane, a więc mogą przyczyniać się do zaburzenia prawidłowego zachodzenia procesu replikacji DNA w wyniku czego polimeraza DNA dołączy do matrycowej nici DNA niekomplementralny nukleotyd, mogą również powodować pękanie nici chromatynowej co zaburzy jej kondensacje do chromosomów i objawi się różnego rodzaju aberracjami chromosomowymi, natomiast przypadku smażenia produktów odzwierzęcych (szczególnie w momencie ich spalenia) powstają szkodliwe związki również mogące mieć właściwości mutagenne).
Zad. 8
a) Mukowiscydoza
b) Podpunkt ten jest ucięty