Czy prawo do obrony ojczyzny jest święte i usprawiedliwia czynienie zła?
W pracy odwołaj się do "Kordiana" J. Słowackiego, innego tekstu literackiego oraz 2 wybranych kontekstów.
Proszę na teraz!



Odpowiedź :

Odpowiedź:Każdy człowiek w swoim życiu odnajduje ważne dla siebie wartości , dla których jest gotów poświęcić bardzo wiele, nawet życie. W literaturze przedstawiani są bohaterzy, którzy oddali swoje życie za drugiego człowieka,  ojczyznę i dla Boga.

       Fragment 'Kordiana“ Juliusza Słowackiego przedstawia opowieść Grzegorza, sługi Kordiana o francuskim bohaterze narodowym z czasów napoleońskich, gdy walczył we francuskiej armii w Egipcie.  Gdy trafił do niewoli rosyjskiej został wywieziony na Sybir . Polscy żołnierze byli siłą wcielani do pułków rosyjskich. Polacy buntowali się temu . Pewnego dnia, gdy jeden z żołnierzy ciągnął jeńca za koniem Kazimierz rzucił się na pułkownika tatarskiego i obaj wpadli do wody wtedy dwa kawałki  kry odcięły głowę tatara. Niestety Kazimierz też zginął, poświęcając życie za drugiego człowieka, nie godząc się na pozbawienie godności i honoru żołnierza.

    Wartością, dla której poświęcili swoje życie  bohaterowie „Kamieni na szaniec“ Aleksandra Kamińskiego jest ojczyzna.

Akcja powieści  toczy się w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Opowiada historię przyjaźni trójki harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki“, Aleksandra Dawidowskiego  „Alka" i Jana Bytnara "Rudego" oraz ich odważnej walki z niemieckim okupantem. Ci młodzi chłopcy nie mieli doświadczenia , ale znaleźli w sobie odwagę  oraz siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiemu oprawcy. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Podejmowali się licznych akcji sabotażowych, stawiali dzielnie opór wrogowi. Nie mieli doświadczenia w walce, ale  potrafili żyć zgodnie z honorem i godnie umierać. Rudy zmarł w wyniku tortur, jakim był poddawany w czasie przesłuchań, kiedy nie chciał zdradzić nazwisk towarzyszy broni, Alek oddał swoje życie za wolność przyjaciela, a Zośka poległ na polu walki podczas ataku na niemiecką strażnicę graniczną.

Bohaterowie powieści żyli kierując się wzniosłymi wartościami i ideami, umierali bez lęku, bez poczucia żalu, z godnością oraz  świadomością, że warto było poświęcić własne życie w imię miłości do ojczyzny i za przyjaciół.

      Bardzo ważną wartością w życiu może być Bóg i to dla niego według św. Aleksego  warto  poświęcić swoje życie.

Bohater „Legendy o świętym Aleksym“  był młodzieńcem pochodzącym z szanowanego, rzymskiego rodu. Miał dom, pieniądze, młodą żonę,  jednak w dniu własnego ślubu, wyruszył w daleką podróż z zamiarem całkowitego poświęcenie się służbie Bogu. Po latach wrócił w rodzinne strony i nierozpoznany przez najbliższych, żył pod schodami własnego domu jako żebrak.Taka droga do Boga, całkowite,  świadome wyobcowanie , postawa cierpiącego nędzarza stała się dla niego sensem życia. Aleksy  skazał siebie na  ból i na śmierć w samotności,  w imię miłości do Boga.  On nie żył dla człowieka, nie żył nawet dla siebie ,  żył  przede wszystkim dla Niego.

       Przytoczone przykłady pokazują, że  są rzeczy, dla których warto poświęcić wszystko, łącznie z własnym życiem. Ojczyzna , drugi człowiek, honor, Bóg, to dla tych wartości oddali życie przedstawieni bohaterowie.

(432 słowa)

Wyjaśnienie: liczę na naj jeśli jest dobrze bo nie  wiem czy zrozumiałam polecenie