Odpowiedź :
Kmicic znalazł się podczas uczty w bardzo kłopotliwej sytuacji, ponieważ był zmuszony wybrać pomiędzy wiernością Radziwiłłowi, którą ślubował, a lojalnością wobec szlachty i Ojczyzny.
Podczas wspomnianej uczty książę Janusz Radziwiłł wzniesionym przez siebie toastem oddał Litwę pod panowanie króla Szwecji Karola X Gustawa. Większość zgromadzonych gości uznała to za zdradę ojczyzny i odmówiła księciu posłuszeństwa, za co od razu zostali aresztowani. Dylemat Andrzeja Kmicica tamtej nocy polegał na tym, że poglądowo zgadzał się z buntownikami i potępiał postępowanie Radziwiłła, jednak z drugiej strony, dopiero co przysiągł księciu wierność. Musiał więc wybierać pomiędzy lojalnością wobec pana, któremu obiecał służyć, a lojalnością wobec zbuntowanej szlachty. W tamtym momencie każde wyjście wydawało się tragiczne, ponieważ niosło za sobą poważne konsekwencje. Mógł zostać aresztowany za sprzeciw wobec woli Radziwiłła, lub oskarżony o zdradę przez swoich towarzyszy. Mimowolnie zostaje więc przy boku księcia i jak można było przypuszczać, zostaje obwołany zdrajcą i sprzedawczykiem. Dopiero za jakiś czas zrozumie, jak wielki popełnił błąd i wtedy nastąpi jego głęboka przemiana, dzięki której stanie się gorliwym patriotą, gotowym zrobić wszystko, aby oczyścić swoje dobre imię z hańby, której się dopuścił.
„Potop”
„Potop” to druga część trylogii Henryka Sienkiewicza, którą wydano w roku 1886. Tematyką utworu jest potop szwedzki, który miał miejsce w drugiej połowie XVII w.
#SPJ1