Rozwiązane

do 4 kg 8 procentowego roztworu saletry dodano 500 g wody. oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

dane:

mr1=4kg=4000g

C%1=8%

mH20=500g

szukane:

ms1 ,mr2,C%2

wyliczenie:

1.obliczamy ms1:

          8g------100g

           x ------4000g

            x= 8g*4000g/100g

            x= 320g

2.0bliczamy mr2:

      mr2=mr1+ mH2O

      mr2=4000g + 500g =4500g

3.obliczamy C%2 po dodaniu 500 g wody:

        C%2=ms1/mr2*100%

        C%= 320g/4500g*100%

        C%= 7,11%

odp; Po dodaniu 500g H2O do tego roztworu C%=7,11%