Rozwiązane

SZYBKO BŁAGAM!!! napisz 5 argumentów z lektur przeczytanych w klasie 7 na tezę „warto dążyć do celu”



Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

1. Pierwszą powieścią dotykającą tematyki przyjaźni jest Mały Książę Antoine’a de Saint Exupery’ego. To opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w wielką podróż po kosmosie, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest miłość, przyjaźń. Była to pracochłonna czynność, lecz ten się nie poddawał w działaniu.

2. Odyseja

Motyw wędrówki w literaturze spotykany jest w tekstach wszystkich epok. Nie zawsze jednak autor chciał oddać przez nią to samo przesłanie. Zazwyczaj wędrówka była zwykłą podróżą, przestrzennym przemieszczeniem się, w którym bohater dąży do określonego celu, zdobywa wiele doświadczeń, poznaje mnóstwo nowych rzeczy.

3. Stary człowiek i morze

Jak mówi autor to człowiek jest kowalem własnego losu. Każdy kroczy przez życie sobie właściwą drogą, którą mimo przeciwności losu musi sam wytyczać. Stawiać sobie różne cele i za wszelką cenę dążyć do ich osiągnięcia – to prawo człowieka – mimo potknięć i klęsk wstawać i kroczyć naprzód

4. Syzyfowe prace

W spełnieniu marzeń i w osiągnięciu tych celów może pomóc nam wyłącznie własna praca i nasze ambicje. Uważam, że warto "zdobywać góry" i ambitnie dążyć do celu i postaram się w swojej pracy przedstawić argumenty potwierdzające moje przekonania na podstawie książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace", gdzie idealnym przykładem jest młodzież opisana w tej książce.

Powodem, aby tak myśleć jest świadomość, iż mimo że w ich czasach było to o wiele trudniejsze niż obecnie, uczniowie dążyli do zrealizowania postawionych sobie celów wkładając w to ogromny wysiłek. Starali się przeszkodzić w pracy rusyfikatorom i byli w stanie zrobić wszystko, aby pokazać polską godność, za wszelką cenę starali się reprezentować postawę patriotyczną i stawiać czoło rusyfikacji. Można przedstawić tu znakomity przykład osoby bardzo wytrwałej i zdeterminowanej jaką był Bernard Zygier. To dzięki niemu uczniowie tacy jak Marcin Borowicz znowu poczuli polskiego ducha, dzięki odwadze i wspaniałej recytacji polskiego wiersza.