1. Jaki tytuł nosi jedyna powieść historyczna Bolesława Prusa?
2. Jaki tytuł nosi powieść Bolesława Prusa przedstawiająca problematykę kobiecą?
3. Jakim pojazdem najbardziej lubił jeździć Bolesław Prus?
4. Jakie represje (kara) spotkały Bolesława Prusa za udział w powstaniu?
Błagam o odpowiedź daje duzo punktów!!



Odpowiedź :

Samada

Odpowiedź:

1. Powieść historyczna "Faraon" została przedstawiona szerszej publiczności w latach 1895-1896, drukowana jako powieść w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego". W jednolitym druku książkowym "Faraon" został wydany w 1897 roku. Niezwykłym i zachęcającym do poszukiwania "drugiego dna" powieści jest fakt, że Bolesław Prus był zdeklarowanym przeciwnikiem historycznej twórczości fabularnej, uznając za wartościowe tylko teksty odnoszące się do współczesności, do bieżących spraw społecznych i narodowych, poszukujące recepty na najbardziej palące niedostatki i potrzeby. Okazuje się- a dostrzegli to już współcześni Prusowi czytelnicy i krytycy literaccy, że historyczna fabuła-przedstawiająca dzieje kształtowania się najstarszej cywilizacji- jest jedynie maską, pod jaką genialny pisarz ukrył uniwersalny traktat o problemach władzy i państwowości.

2. Lalka – powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa publikowana w odcinkach w latach 1887–1889 w dzienniku „Kurier Codzienny”, wydana w 1890 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”.

3. nie wiem

4.Choć powstanie styczniowe trwało ponad rok, a ostatni partyzanci walczyli nawet dłużej, musiało w końcu upaść w obliczu ogromnej przewagi Rosjan. Władze carskie wprowadziły bezwzględne represje wobec uczestników insurekcji, konspiratorów, a nawet ich rodzin. Kolejne ukazy zlikwidowały całkowicie autonomię Królestwa i zabroniły oficjalnego używania języka polskiego. Naród polski (podobnie jak litewski i ruski) poniósł ogromne straty – tak ludzkie, jak ekonomiczne i kulturowe.

Na temat powstania powstały liczne prace naukowe, poświęcone aspektom militarnym, politycznym i kulturowym. Rozpaczliwy zryw narodowy ma także niezwykle bogatą spuściznę literacką w formie powieści, opowiadań, pamiętników i poematów.