Wymień okresy rozwojowe człowieka i ich charakterystyczne cechy 


 


 


 


Dam Naj

.



Odpowiedź :

Odpowiedz:

  1. Okres noworodkowy (1 miesiąc życia) - w tym czasie młody organizm przystosowuje sie do samodzielnego życia: trawienia pokarmu, wymiany gazowej oraz wydalania produktów przemiany materii.
  2. Okres niemowlęcy (od miesiąca do roku po urodzeniu) - jest to czas najszybszego wzrostu ciała. Dziecko w tym czasie zaczyna podnosić główkę, uczyć sie skoordynowanych ruchów oraz uczy się gaworzyć, czyli wydawać dźwięki podobne do słów również zaczynają mu wyrastać zęby mleczne.
  3. Okres poniemowlęcy (od 1 do 3 roku życia) - w tym czasie dziecko uczy się wypowiadać słowa. Zaczyna również rozumieć co mówią do niego rodzice.
  4. Okres dzieciństwa (od 3 do 9 roku życia) - jest to czas intensywnego rozwoju umysłu. Dziecko zadaje mnóstwo pytań na każdy temat i zdobywa podstawowe informacje o świecie. Dziecko w tym wieku uczy sie także zasad życia wśród ludzi.
  5. Okres dojrzewania ( u dziewcząt od 9 roku życia a u chłopców od 12 roku życia) - następuje wtedy intensywny rozwój układu rozrodczego. Dojrzewanie wiąże się również z przełamaniami psychicznymi. Na rozwój psychiczny ogromny wpływ ma otoczenie, czyli rodzina, szkoła oraz rówieśnicy. W okresie dojrzewania pojawia sie także zaintereaowanie płcią przeciwną.
  6. Okres dojrzałości ( od 20 do 40 lat) - dojrzałość dzieli się na dojrzałość psychiczną i społeczną. Dojrzałość psychiczna polega na samodzielnym podejmowaniu decyzji i byciu odpowiedzialnym za siebie i innych. Dojrzałością społeczną jest postępowanie zgodnie z zasadami społecznymi.
  7. Okres przekwitania (od 40 do 65 lat)- to czas kiedy pojawia sie coraz więcej zmarszczek. Ludzie zaczynają siwieć. U mężczyzn może nasilać się łysienie.
  8. Okres starości (od 65 lat do śmierci) - wzrost obniża się o kilka centymetrów, a sylwetka staje się przygarbiona. Dzieje sie tam m.in. dlatego, że słabną mięśnie, przez co zgina się kręgosłup.

I to wszystko mam nadzieje że pomogłam.

LICZE NA NAJ.