Uzupełnij luki pls szybko
W epoce średniowiecza społeczeństwo żyło w ustalonym porządku. Ludzi, którzy byli zwierzchnikami i nadawali innym dobra ziemskie nazywamy składali im hold to ......... Ci zaś, którzy Społeczeństwo średniowiecza można podzielić również ludźmi modlitwy byli ..... według funkcji: Za obronę odpowiadali zaś chłopi i mieszczanie zajmowali się. Każdy rycerz zanim stał się pełnoprawnym wojownikiem musiał wpierw być następnie dopiero potem podczas ceremonii mógł otrzymać ....... a własny pas i ostrogi. Średniowieczni mnisi trudnili się różnymi zajęciami. Cierpliwa praca połączona z modlitwą była właściwa dla a najbardziej znany zakon żebraczy to zboża oraz Chłopi pracowali na roli, którą uprawiali według zasad trójpolówki: jedną część pól na dwóch pozostałych częściach siali pozostawiali nieobsianą, był to tzw. Ich obowiązkiem było zapewnić jedzenie miastom, które z kolei były siedzibą rzemieślników i kupców. Średniowieczne miasta były zaś w centrum każdego z nich znajdziemy rynek. Charakterystyczne (siedziba władz miejskich), budynki, które znajdziemy na rynku to: otoczone (miejsce handlu) oraz Taki typowy średniowieczny rynek można podziwiać np. w Krakowie. Z kolei w pobliskim Cieszynie znajdziemy wybudowaną w stylu (obiekt ten można obejrzeć na banknocie 20 na lekcjach to średniowiecza poznany złotowym). A Twój ulubiony element​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

W epoce średniowiecza społeczeństwo żyło w ustalonym porządku. Ludzi, którzy byli zwierzchnikami i nadawali innym dobra ziemskie nazywamy -seniorami, ci zaś, którzy składali im hołd to -wasale.

Społeczeństwo średniowiecza można podzielić również według funkcji:

ludźmi modlitwy byli -duchowni. Za obronę odpowiadali -rycerze, zaś chłopi zajmowali się -uprawą ziemi, a mieszczanie-rzemiosłem i handlem.

Każdy rycerz zanim stał się pełnoprawnym wojownikiem musiał wpierw być -paziem, następnie giermkiem, dopiero potem podczas ceremonii mógł otrzymać miecz, własny pas i ostrogi.

Średniowieczni mnisi trudnili się różnymi zajęciami. Cierpliwa praca połączona z modlitwą była właściwa dla -benedyktynów, a najbardziej znany zakon żebraczy to -franciszkanie.

Chłopi pracowali na roli, którą uprawiali według zasad trójpolówki: jedną część pól pozostawiali nieobsianą, był to tzw. ugór, na dwóch pozostałych częściach siali zboże. Ich obowiązkiem było zapewnić jedzenie miastom, które z kolei były siedzibą rzemieślników i kupców. Średniowieczne miasta były otoczone murami obronnym, zaś w centrum każdego z nich znajdziemy rynek. Charakterystyczne  budynki, które znajdziemy na rynku to: siedziba władz miejskich- ratusz, otoczone sukiennicami (miejsce handlu) oraz kościół. Taki typowy średniowieczny rynek można podziwiać np. w Krakowie. Z kolei w pobliskim Cieszynie znajdziemy wybudowaną w stylu romańskim -rotunda św. Mikołaja.

Wyjaśnienie: