Rozwiązane

Napisz w formie cząsteczkowej równania reakcji waliny:a) z kwasem solnym
b) z wodorotlenkiem potasu
c) Napisz równanie reakcji powstawania jonu obojnaczego, tego aminokwasu (Waliny):
Proszę bardzo o pomoc. Dziękuję ;)
Daje 100 punktów



Odpowiedź :

Odpowiedź:

w załączniku

Wyjaśnienie:

w załączniku

Zobacz obrazek PerRopuch

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest zapisanie równań reakcji waliny z podanymi związkami, oraz zapisanie powstawania jonu obojnaczego tego aminokwasu.

  Walina to aminokwas egzogenny o nazwie systematycznej kwas 2-amino-3-metylobutanowy. Aminokwasy to organiczne związki chemiczne, które w swojej budowie zawierają dwie grupy funkcyjne - grupę aminową NH₂, oraz grupę karboksylową COOH.

A. Reakcja waliny z kwasem solnym

  W reakcji kwasu solnego z waliną powstaje chlorowodorek waliny. Atom wodoru z kwasu przyłącza się do wolnej pary elektronowej na atomie azotu w grupie aminowej NH₂, tworząc związek o charakterze soli.

B. Reakcja waliny z wodorotlenkiem potasu

  W reakcji tej powstaje walinian potasu (2-amino-3-metylobutanian potasu). W reakcji tej bierze udział grupa karboksylowa i rekcja zachodzi w sposób analogiczny jak dla kwasów karboksylowych.

C. Powstawanie jonu obojnaczego

  Jon obojnaczy, zwany też zwitterjonem to cząsteczka, która jednocześnie posiada ładunek dodatni, oraz ujemny. Atom wodoru z grupy karboksylowej migruje do wolnej pary elektronowej atomu azotu w grupie aminowej, tworząc na nim cząstkowy ładunek dodatni, natomiast w grupie karboksylowej na skutek odłączenia atomu wodoru (protonu) powstaję ładunek ujemny. Ponieważ ilość ładunków ujemnych jest równa ilości ładunków dodatnich, znoszą się one i cząsteczka jest elektrycznie obojętna.

Zobacz obrazek Chemik97