Za 3m ozdobnej tasiemki hania zapłaciła 10,50zł. A. Napisz wzór proporcjonalności prostej określający koszt zakupu x metrów zakupionej tasiemki. B. Ile trzeba zapłacić za 9,5m tej tasiemki?.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wzór: y=3,5x .   Za 9,5 m należy zapłacić 33,25 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

y=ax - wzór proporcjonalności prostej

A.

za 3 metry Hania zapłaciła 10,50 zł

     1 metr tasiemki kosztuje więc 10,50zł :3 = 3,50 zł

za x metrów tasiemki zapłacimy wtedy: x · 3,50 zł

                                                                 3,50 x = 3,5 x

y - koszt zakupu x metrów tasiemki

stąd zapisujemy:  y = 3,50x

                     lub   y = 3,5x  

Wzór proporcjonalności prostej określający koszt zakupu x metrów tasiemki: y = 3,5x

B.

x = 9,5m

podstawiamy do wzoru i obliczamy

y = 3,5 · 9,5= 33,25

Za 9,5 metra tasiemki należy zapłacić 33,25 złotych.