Odpowiedź:
Wzór: y=3,5x . Za 9,5 m należy zapłacić 33,25 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie:
y=ax - wzór proporcjonalności prostej
A.
za 3 metry Hania zapłaciła 10,50 zł
1 metr tasiemki kosztuje więc 10,50zł :3 = 3,50 zł
za x metrów tasiemki zapłacimy wtedy: x · 3,50 zł
3,50 x = 3,5 x
y - koszt zakupu x metrów tasiemki
stąd zapisujemy: y = 3,50x
lub y = 3,5x
Wzór proporcjonalności prostej określający koszt zakupu x metrów tasiemki: y = 3,5x
B.
x = 9,5m
podstawiamy do wzoru i obliczamy
y = 3,5 · 9,5= 33,25
Za 9,5 metra tasiemki należy zapłacić 33,25 złotych.