Odpowiedź :
Kambium to wtórna tkanka merystematyczna, co oznacza, że jest to tkanka twórcza, która odzyskała swoje zdolności merystematyczne (odróżnicowana tkanka stała). Jest odpowiedzialne za przyrost boczny roślin dwuliściennych. Dzięki niej możliwy jest przyrost roślin na grubość, a także powstawanie nowych warstw łyka i drewna (łyka wtórnego i drewna wtórnego), przez co roślina jest w stanie transportować większe ilości wody i substancji odżywczych.
W roślinie istnieją dwa rodzaje tkanek przewodzących- łyko i drewno. Łyko jest tkanką transportującą substancje odżywcze od liści w dół, drewno z kolei trasnportuje wodę od korzeni w górę rośliny. Razem tworzą wiązki przewodzące, biegnące przez całą łodygę rośliny.
Budowa łodygi różni się między roślinami jednoliściennymi i dwuliściennymi. U roślin jednoliściennych, wiązki przewodzące są drobne i rozproszone po całej szerokości łodygi. Z kolei u dwuliściennych są ułożone pierścieniowo i tworzą dość szerokie pierścienie. Budowa łodygi roślin dwuliściennych może być wtórna, co znaczy, że na skutek działania merystemów bocznych - kambium i fellogenu - obserwowany jest przyrost na grubość i budowa wtórna łodygi. W ten sposób, przez działanie merystemów bocznych i utworzenia łyka wtórnego, drewna wtórnego oraz korkowicy (przez fellogen), powstaje łodyga wtórna.