Określ rolę podwzgórza i przysadki mózgowej w regulacji ilości wody.



Odpowiedź :

Podwzgórze wytwarza hormon antydiuretyczny, zwany wazopresyną. Hormon ten działa w nerkach, powodując resorpcję wody z moczu, co oznacza, że zmniejsza objętość wydzielanego moczu przez pobieranie z niego wody, która następnie wraca z nerek do organizmu. Wazopresyna jest magazynowana w przysadce mózgowej. Do produkcji wazopresyny dochodzi pod wpływem takich bodźców, jak m.in. spadek ciśnienia krwi, wzrost osmolarności osocza.

Resorpcja w nerkach to drugi etap tworzenia się moczu. Z moczu pierwotnego do krwi powraca wiele ważnych i cennych substancji dla organizmu. Proces przebiega bardzo intensywnie, gdyż kanaliki nefronów w nerkach otacza sieć włosowatych naczyń krwionośnych. Resorpcji podlegają m.in.: duża część wody, soli mineralnych, witamin. Dzięki temu zagęszcza się mocz oraz zmienia się jego skład.

Działanie resorpcji jest możliwe dzięki działaniu podwzgórza i przysadki mózgowej. Podwzgórze to niewielka struktura w mózgu, która odpowiada za homeostazę, czyli równowagę całego organizmu. Reguluje ono chociażby omówiony już proces resorpcji. Z kolei przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny występujący, którego funkcją jest wytwarzanie i wydzielanie hormonów. Razem, te orany tworzą oś podwzgórze-przysadka.