Odpowiedź :
Cześć!
Wyjaśnienie:
Artykuł 31. Konstytucji kolejno w ustępach 1,2,3 kolejno wskazuje na prawa, które przysługują obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i są wprost wyrażone w ustawie zasadniczej. Każdy człowiek ma prawo do wolności, nikt nie ma prawa pozbawić człowieka wolności bez uzasadnionej ku temu przyczyny (np. pozbawić wolności człowieka można, gdy dopuści się on czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa). Ograniczenie wolności przez władzę publiczną może nastąpić wtedy i tylko wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki przewidziane w prawie. (Np. ograniczenie swobód obywatelskich może nastąpić w czasie stanu wojennego, gdzie ograniczona jest wolność do informacji, przekazu medialnego). Sankcje przewidziane ograniczeniem wolności nie mogą objąć: godności człowieka, obywatelstwa, poszanowania odpowiedzialności karnej, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, humanitarnego traktowania, ochrony życia, dóbr osobistych, sumienia i religii, petycji, poszanowania praw dziecka i rodziny.
Art. 70. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Organy państwa decyzje o ograniczeniu wolności podejmują zgodnie z obowiązującym prawem, nie przekraczając granic jego funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mając przy tym na szczególnym względzie dobro całego narodu.
Porównanie: Art. 31 mówi o tym, że wolność człowieka jest chroniona przez prawo, należy szanować wolność i prawa innych, Art. 70. wskazuje natomiast na fakt działania organów państwa w następstwie powstałych okoliczności takich jak np. ograniczenie wolności spowodowane stanem wyjątkowym.