Odpowiedź :
Najbardziej prawdopodobną strukturą, której uszkodzenie powoduje powyższe objawy jest płat ciemieniowy, w którym znajduje się ośrodek smaku.
Kresomózgowie tworzą 2 półkule mózgowe, o pofałdowanej powierzchni i płaty węchowe zbudowane z 2 substancji: istoty białej (położonej wewnętrznie) i istoty szarej, położonej zewnętrznie do kory mózgu.
Istota szara zbudowana jest ciał komórek nerwowych tworzących ośrodki nerwowe, również podkorowe.
Istota biała składa się z włókien nerwowych stanowiących drogi przewodzące.
W półkulach mózgowych zachodzi (we współpracy ze śródmózgowiem, rdzeniem przedłużonym i kręgowym) integracja i regulacja podstawowych funkcji organizmu.
Kresomózgowie jest też ośrodkiem pamięci i świadomości.
Kora mózgu, czyli warstwa istoty szarej pokrywającej półkule mózgowe oraz ośrodki podkorowe, to siedlisko centrów nerwowych związanych z wyższymi czynnościami nerwowymi, takimi jak czucie, ruch, a także słuch, mowa, wzrok, pisanie, myślenie, kojarzenie, zapewniającymi współdziałanie organizmu ze światem zewnętrznym.
Wyższe czynności nerwowe półkul mózgowych związane są między innymi z odruchami nabytymi, czyli warunkowymi. W płacie skroniowym znajduje się hipokamp, czyli struktura odpowiedzialna za pamięć.
Najważniejszymi ośrodkami kory mózgowej są:
- ośrodki czuciowe, które znajdują się przede wszystkim w płacie ciemieniowym (dotyk, smak, zmiany temperatury, ból)
- ośrodki słuchowe - płaty skroniowe
- ośrodek wzroku - płat potyliczny
- ośrodki ruchowe i mowy - płat czołowy (ruchy kończyn, tułowia, skurcze mięśni twarzy)
- ośrodek węchowy - płat skroniowy
#SPJ1