Odpowiedź :
Aby odpowiedzieć na to zadanie, musimy dowiedzieć się, jakie są zasady ekorozwoju.
Cele gospodarki turystycznej zgodnie z zasadami ekorozwoju:
- cele ekologiczne, w których chodzi o zapewnienie ochrony przyrody i krajobrazu, ale także o kształtowanie w turystach i lokalnych społecznościach poparcia dla terenów chronionych;
- cele ekonomiczne, które skupiają się na wspieraniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego w rejonach świata uznawanych za najwrażliwsze i najcenniejsze, dzięki czemu gospodarka danego kraju może się rozwijać, bezrobocie zmniejszać i dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie środków na ochronę przyrody;
- cele społeczne, które służą zapewnieniu turystom przyjemnego i ciekawego obcowania z naturą, poprawieniu sytuacji miejscowej ludności, popularyzowanie zasad i potrzeby rozwoju ekoturystyki, a także zagwarantowanie, że różne grupy społeczne mogą czerpać zarówno korzyści, jak i też przyjemność z istniejących terenów chronionych.
Co oznacza ekorozwój (inaczej określany m.in. jako zrównoważony rozwój, rozwój zgodny z wymogami środowiska, ekorozwój, rozwój zintegrowany, itd.)?
W 1987 roku, w Raporcie Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju „Nasza Wspólna Przyszłość” w następujący sposób zdefiniowano pojęcie zrównoważonego rozwoju: „Proces mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom”.
W najprostszych słowach można napisać, że ekorozwój oznacza rozwój bez naruszania równowagi ekologicznej, poprzez odpowiednie gospodarowanie zasobami naturalnymi i przy ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska.
#SPJ1