Odpowiedź :
Korzyść 1:
Złagodzenie klimatu panującego w rejonie Soliny. Wzniesienie zapory spowodowało powstanie Jeziora Solińskiego - jednego z największych sztucznych jezior w Polsce. Duża ilość wody znajdująca się w Jeziorze Solińskim zwiększa wilgotność powietrza w rejonie Soliny oraz obniża dobowe i roczne amplitudy temperatur.
Korzyść 2:
Znaczny wzrost potencjału turystycznego rejonu Soliny. Powstanie dużego zbiornika wodnego przyczyniło się do rozwoju sportów wodnych w tym rejonie (żeglarstwo, kajakarstwo) oraz do rozwoju rybołówstwa. W zbiorniku Solińskim poławia się sandacze, okonie, leszcze, płocie czy bolenie. Do Soliny przyjeżdżają nie tylko miłośnicy sportów wodnych, lecz także miłośnicy plażowania oraz kuracjusze. Wzrost potencjału turystycznego przyczynił się do zwiększenia liczby miejsc pracy w turystyce oraz wzrostu liczby miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych.
Korzyść 3:
Zabezpieczenie Soliny przed powodzią spowodowaną intensywnymi opadami deszczu lub intensywnymi roztopami. W górach roczne sumy opadów są wyższe, niż na nizinach. Duże względne różnice wysokości występujące w rejonie Soliny są czynnikiem zwiększającym ryzyko zalania niżej położonych jej rejonów. Dzięki wybudowaniu zapory, która spiętrza wodę w jeziorze Solińskim, dziś takie ryzyko jest nieduże. Zbiornik Soliński zabezpiecza przed powodzią nie tylko rejon Soliny, lecz także położone nieco dalej miejscowości.