BIOLOGIA

Opisz pojęcia : gen, genom, chromosom, chromatyna, nukleotyd.



Odpowiedź :

Gen - fragment genomu organizmu, zawiera informację niezbędną do syntezy cząsteczki RNA niekodującego tj. tRNA czy rRNA lub syntezy cząsteczki RNA kodującego - mRNA, co świadczy o tym, że informacja zawarta w genie jest również wykorzystywana do syntezy cząsteczki  białka lub białek (ze względu na to, że niekiedy w wyniku transkrypcji jednego genu może powstać wiele cząsteczek mRNA różniących się między sobą kolejnością kodonów, co jest konsekwencją alternatywnego splicingu tzn. wycinania intronów i odmiennego łączenia ze sobą egzonów, a to w następstwie wpływa na różne sekwencje aminokwasów w syntezowanym białku).

Genom - kompletna informacja genetyczna komórki lub organizmu zawarta w DNA (lub RNA przypadku RNA wirusów, inaczej retrowirusów, których materiałem genetycznym jest kwas rybonukleinowy).

Chromosom - powstaje podczas profazy mitozy (i profazy I mejozy) w wyniku silnego skondensowania chromatyny, na chromosomie znajduje się przewężenie pierwotne (tzw. centromer) do którego przyłączają się ramiona wrzeciona podziałowego w trakcie podziału komórkowego, centromer dzieli rówież chromosom na odcinki zwane ramionami, chromosom buduje chromatyda, z kolei tzw. chromosom metafazowy (najbardziej skondensowana postać chromatyny) zbudowany jest z dwóch chromatyd noszących nazwę chromatydy siostrzane oraz czterech ramion, kariotyp człowieka składa się z 46 chromosomów (23 par), na które to składają się 44 chromosomy autosomalne (autosomy) i 2 chromosomy płci (allosomy); XX w przypadku kobiety lub XY w przypadku mężczyzny.

Chromatyna - jest to swego rodzaju nić zanurzona w nukleoplazmie jądra komórkowego, zbudowana z nukleosomów, które stanowią białka histonowe z nawiniętym na nie DNA, w jądrze komórkowym występują dwa rodzaje chromatyny; heterochromatyna- bardziej zwarta forma chromatyny zbudowana głównie z pozagenowego DNA, nieaktywna genetycznie w skutek silnego skondensowania i niewielkiej ilości genów, druga euchromatyna - luźna (mniej skondensowana) forma chromatyny, zawiera głównie geny, aktywna genetycznie.

Nukleotyd - monomer budujący kwasy nukleinowe, zbudowany z jednej z czterech zasad azotowych (adeniny, guaniny, tyminy lub cytozyny; w przypadku rybonukleotydów budujących kwas rybonukleinowy zamiast tyminy zasadą azotową jest uracyl), pentozy (deoksyrybozy w DNA lub rybozy w RNA) oraz jednej reszty fosforanowej, nukleotydy łączą się ze sobą wiązaniami 5', 3' fosfodiestrowymi tworząc tzw. łańcuchy polinukleotydowe, które w przypadku DNA, skręcają się helikalnie wokół wspólnej osi tworząc podwójną helisę.