7 Podczas wymijania kierujący rowerem jest obowiązany


A. Zachować bezpieczny odstęp od wymijanego uczestnika ruchu, jednak nie mniejszy niż 1 m, jeżeli tym uczestnikiem jest pojazd jednośladowy albo kolumna pieszych.


B. W razie potrzeby zmniejszyć prędkość.


C. Zachować szczególną ostrożność.



Odpowiedź :

7 Podczas wymijania kierujący rowerem jest obowiązany

B. W razie potrzeby zmniejszyć prędkość.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym w art. 2.26 mówi, że:

wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;

Natomiast w art. art. 23. 1: Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;

Pkt A odnosi się do WYPRZEDZANIA a nie wymijania. Art. 24.2 PoRD mówi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Pkt C - ustawa nie nakazuje zachowania szczególnej ostrożności podczas wymijania. Podczas tego manewru należy zachować "zwykłą" ostrożność" i dostosować prędkość do warunków na drodze.

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność.

Wymagana jest ona w szeregu sytuacji. M.in. jak wyprzedzanie, dojeżdżanie do miejsc krzyżowania się ruchu (skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe), włączaniu się do ruchu, zmianie kierunku/pasa ruchu, cofaniu, jazdy w warunkach ograniczonej widoczności (mgła/ulewny deszcz), obowiązuje pieszego podczas przekraczania jezdni czy rowerzystę podczas poruszania się po drogach wspólnych z pieszymi a tym bardziej jeśli korzysta z prawa poruszania się po chodniku.