Gdzie znajduje się ośrodek oddechowy, z jakich części się składa i informacje z jakich receptorów wpływają na jego pracę?.



Odpowiedź :

Ośrodek oddechowy znajduje się w rdzeniu przedłużonym, czyli części mózgowia łączącej rdzeń kręgowy z mózgiem. Składają się na niego ośrodek wdechu i wydechu. Na jego pracę wpływają informacje z receptorów rozmieszczonych w różnych obszarach ludzkiego ciała, które są wrażliwe m.in. na zmiany pH krwi związane z poziomem dwutlenku węgla.

Oddychanie (w tym przypadku zewnętrzne) to powszechnie znany proces, w którym dochodzi do wymiany gazów oddechowych (tlen i dwutlenek węgla) między otoczeniem a organizmem. Proces ten kierwowany jest przez ośrodek oddechowy. Składa się on z części wdechowych i wydechowych wzajemnie ze sobą powiązanych.

Oddychanie sterowane jest rytmicznym pobudzaniem ośrodka wdechowego. Kiedy ośrodek wydechowy jest stymulowany, przerywany jest wdech oraz na odwrót, gdy stymulowany jest ośrodek wdechowy, przerywany jest wydech.

Podczas snu pobudzenie ośrodkowe zmniejsza się, co powoduje ograniczenie wymiany gazów oddechowych, natomiast w czasie pracy fizycznej obserwujemy znaczne podwyższenie pracy tego ośrodka.

Receptory odpowiadające za odbieranie informacji i następnie przekazywanie jej do ośrodka to chemoreceptory, ponieważ rozróżniają substancje chemiczne (pH krwi i poziom dwutlenku węgla. Co ciekawe, nie odbierają one informacji o poziomie tlenu!).