Odpowiedź :
- XV - wieczni Europejczycy chcieli znaleźć morską drogą do Indii, ponieważ Turcy osmańscy zajęli Konstantynopol i zablokowali wcześniejsze drogi lądowe. Pobierali od podróżujących Europejczyków tak duże daniny, że nie opłacało im się jeździć drogą lądową, bo nie przynosiło to żadnego zysku.
- Przede wszystkim stworzono nowy typ statków, tak zwane karaki, które umożliwiały pływanie po otwartym oceanie. Wcześniej, pływano praktycznie tylko wzdłuż linii brzegowej z obawy przed zagubieniem na morzu i ewentualnym zagłodzeniem. Natomiast teraz odkryto jeszcze kompas i busolę, które umożliwiały lokalizację na morzu - zawsze było wiadomo, gdzie jest północ, a więc znacznie malała szansa zagubienia. Wcześniej Mikołaj Kopernik stworzył teorię o kulistości ziemi, więc ludzie chcieli ją udowodnić i mniej się bali, że płynąc spadną z ziemi i zginą.
Wyprawy geograficzne miały swój początek już w wieku XIV - wówczas to Portugalia i Hiszpania penetrowały wybrzeża Afryki. Pływano jednak głównie przy wybrzeżu, ponieważ sztuka morska nie była jeszcze wówczas aż tak rozwinięta. To się zmieniło w XV i XVI wieku, gdy odkryto kompas i busolę oraz budowano mocniejsze, bardziej sprawne okręty.