Porównaj organizację władzy w mezopotamskich miastach−państwach i w starożytnym Egipcie. Każdemu obszarowi poświęć jeden akapit. Pamiętaj, żeby wskazać podobieństwa i różnice.



Odpowiedź :

Organizacja władzy w mezopotamskich miastach-państwach:

  • w Mezopotamskich miastach-państwach rządził z reguły król. Król był traktowany jako główny arcykapłan, a także jako dowódca wojskowy. Królowie w Mezopotamii według niektórych badaczy wywodzą się z rodów kapłańskich, a inni uważają, że raczej byli to najważniejsi wojownicy, którzy przejęli władzę dzięki poparciu innych wojowników. Z pewnością władza z początku była dziedziczna. Król miał swoich doradców, którzy z reguły wywodzili się z kasty kapłanów - byli oni najlepiej wykształceni, potrafili czytać i pisać, a więc chętnie słuchano ich rad. Król miał swój dwór, gdzie służyli wojownicy i skrybowie. Król czuwał także nad przestrzeganiem prawa w mieście oraz organizował pracę porządkowe w kanałach irygacyjnych.
  • W Egipcie natomiast władcą był faraon. Miał on pełnię władzy - był arcykapłanem, najwyższym sędzią, najwyższym wodzem, a także cała ziemia w Egipcie i wszyscy jego mieszkańcy należeli do niego. Egipt był jednym państwem, a nie państwem-miastem jak w Mezopotamii, stąd być może władza faraona, przynajmniej z początku, była silniejsza niż władza królów mezopotamskich. Faraon był uważany za syna bogów lub nawet ich wcielenie, w związku z czym należało go bezgranicznie szanować i słuchać. W Egipcie natomiast, tak jak w Mezopotamii, ważna była rola kapłanów - oni też często doradzali faraonowi i zajmowali najważniejsze funkcje w państwie. Bardzo ważnym urzędem w Egipcie był urząd wielkiego wezyra - był to najwierniejszy pomocnik faraona, który często zastępował go przy różnych obowiązkach. W Egipcie także inne ważne urzędy pełnili członkowie rodziny Faraona - np. zarządców konkretnych prowincji. Równie ważną rolę, jak w Mezopotamii, pełnili tu wojownicy - nie ma sprawnego państwa bez sprawnej armii.

Jak widać, istnieje wiele podobieństw między starożytnym Egiptem a starożytną Mezopotamią, jeśli chodzi o sprawy ustrojowe i polityczne. Natomiast niewątpliwie występują też różnice. Władza faraona miała jednak inny charakter, była bardziej uniwersalna - wszyscy w Egipcie musieli jej się podporządkować. Natomiast królowie mezopotamskich miast-państw panowali nad stosunkowo małym obszarem. Rywalizowali oni między sobą o hegemonię, ponieważ każdy z nich chciał mieć jak najwięcej władzy.