Odpowiedź :
Wyjaśnij w dziesięciu zdaniach sens wypowiedzi rybaka Santiago z opowiadania Ernesta Hemingway’a „Stary człowiek i morze”:
„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski – powiedział. – Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.
Czy zgadzasz się z tymi słowami? Uzasadnij swoją odpowiedź.
- Trudno nie zgodzić się z tym, że człowiek może wygrać nawet wtedy, gdy jego plany się nie ziszczą, że czasami musi odpuścić.
- Samo uczestnictwo w jakiejś przygodzie, to że podjęliśmy się zadania, sprawia, że jesteśmy zwycięzcami, mimo że np. nie stajemy w zawodach na najwyższym stopniu.
- W czasie wykonywania tego zadania, podczas wyścigu, najwięcej się uczymy.
- To, że nie zdobyliśmy medalu, nie zajęliśmy pierwszego miejsca czy efekt naszych działań był inny niż oczekiwaliśmy, o niczym nie świadczy.
- A już na pewno nie jest to nasza przegrana – nie znaczy to, że zostaliśmy pokonani przez los, przypadek, chorobę bądź innego człowieka.
- Sens tych słów można wyjaśnić na przykładzie historii starego rybaka z opowiadania Hemingway’a.
- Santiago wypłynął sam daleko w morze, złowił ogromną rybę, nie udało mu się jednak jej dostarczyć na brzeg – przegrał z własną bezsilnością i rekinami.
- Nie znaczy to, że poniósł klęskę – wygrał, ponieważ nie zostawił swojej ryby, cały czas miał ją przymocowaną do łodzi, walczył z rekinami, które ją pożerały, i z własnym brakiem sił.
- Mimo chwil zwątpienia – wykonał zadanie.
- Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać, ponieważ człowiek nie jest stworzony do klęski.