Odpowiedź :
Władysław Łokietek urodził się w 1260 lub 1261 r. i był synem księcia Kazimierza I kujawskiego. Żył w okresie rozbicia dzielnicowego i dążył do zjednoczenia państwa Piastów.
Udawało mu się pozyskiwać na drodze dyplomatycznej lub militarnej władanie nad poszczególnymi dzielnicami, lecz w początkowym okresie realizowania swoich planów o zjednoczeniu, nie był w stanie utrzymać na dłużej większości terytoriów. Tracił je na rzecz innych piastowskich książąt albo zagranicznych sąsiadów.
Kluczowe dla zjednoczenia kraju było zdobycie i utrzymanie panowania przez Władysława Łokietka w Krakowie. Udało mu się to w 1306 r.
W 1314 r. Łokietek opanował Wielkopolskę i w związku z tym władał dwiema najpotężniejszymi dzielnicami. Otworzyło mu to drogę do starania się o koronę królewską. Papież wydał zgodę na koronację w 1319 r., a ta odbyła się w 1320 r. w katedrze wawelskiej.
Uznaje się, że to wydarzenie zakończyło rozbicie dzielnicowe, a Władysław Łokietek doprowadził do zjednoczenia kraju.
Zmarł w 1333 r., a koronę po nim przejął jego syn Kazimierz Wielki.
Czym było rozbicie dzielnicowe?
Rozbicie dzielnicowe to okres w historii Polski od 1138 r. do 1320 r. Zapoczątkowane było przez wypełnienie testamentu Bolesława Krzywoustego, który podzielił kraj pomiędzy swoich synów, z których każdy miał władać inną dzielnicą. Władzę zwierzchnią miał sprawować senior - najstarszy spośród książąt piastowskich, który oprócz własnej dzielnicy, władał dzielnicą senioralną.
Szybko jednak rozpoczęły się walki o przywództwo, a z czasem zasada senioratu została zniesiona. Kraj popadał w coraz większy chaos, gdyż kolejni książęta rozdrabniali swoje dzielnice na następców.
Za koniec rozbicia dzielnicowego przyjmuję się koronację Władysława Łokietka na króla Polski.
#SPJ4