Odpowiedź :
Cyrkulacja monsunowa, Azja to kontynent kontrastów
Cyrkulacja monsunowa polega na tym, że w lecie wiatry wieją znad oceanu, powoduje to silne opady deszczu, natomiast w zimie wiatry wieją znad lądu w stronę oceanu, co powoduję brak opadów. Spowodowane jest to różnicą w pojemności cieplnej kontynentów i oceanów.
Wpływ cyrkulacji monsunowej na Azję - wyróżniamy 2 pory roku
- lato - wtedy pojawia się monsun letni, jest on związany z wysokim ciśnieniem nad morzem i niskim nad lądem z tego powodu odnotowuje się ogromną ilość opadów.
- zima - wtedy pojawia się monsun zimowy, jest on związany z niskim ciśnieniem nad morzem i wysokim nad lądem z tego powodu nie występują opady.
"Azja to kontynent geograficznych kontrastów"
- wielkie zróżnicowanie ukształtowania powierzchni, wysokości i rozległości terenu
- występowanie wszystkich stref klimatycznych
- zróżnicowana sieć wód powierzchniowych
- zróżnicowane strefy roślinne - lasy równikowe, pustynie i półpustynie, tajga syberyjska, tundra syberyjska, wilgotne lasy równikowe, obszary monsunowe
Azja jest największym kontynentem na świecie. Z uwagi na to, że kontynent ten zajmuje olbrzymi obszar występuję tam wiele kontrastów. Kontrastem jest choćby różnica między najniższym i największym punkcie na tym kontynencie. Na terenie kontynentu znajduję się Mount Everest (około 8849m . n.p.m.) - najwyższy szczyt Himalajów oraz Morze Martwe (439 m p.p.m) największa depresja na świecie.
#SPJ4