Odpowiedź :
Oto odpowiedź na pytanie:
Krew wypływa z serca gdy: C - ciśnienie krwi w komorach jest wyższe niż aorcie i w tętnicy płucnej.
Układ krwionośny człowieka to układ zamknięty, w którym po naszym organizmie krąży krew. Dostarcza ona składniki odżywcze i tlen do wszystkich komórek w ciele.
Układ krwionośny składa się z serca i naczyń krwionośnych przebiegających przez całe ciało. Tętnice odprowadzają krew odtlenowaną z serca, zaś żyły przenoszą krew utlenowaną z powrotem do serca.
Układ ten dzielimy na dwa krwiobiegi: mały i duży.
W krwiobiegu dużym:
Bogata w tlen krew wypływa z lewej komory serca do aorty (która jest tętnicą). Następnie rozgałęzia się ona na mniejsze tętnice, dalej sieć naczyń włosowatych. Sieć naczyń włosowatych o cienkich ścianach pozwala na swobodny przepływ tlenu i substancji odżywczych między krwią a tkankami, co sprawia, że krew staje się odtlenowana. Krew powraca żyłami i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym wpływa do prawej komory.
W krwiobiegu małym:
Odtlenowana krew wypompowywana jest z prawej komory serca do pnia płucnego, który rozgałęzia się na dwie tętnice płucne: lewą i prawą. Te rozgałęziają się na sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka serca, a tam krew wpływa do lewej komory serca.