U roślin okrytozalążkowych rozmnażających się generatywnie mutacje somatyczne mogą być przekazywane potomstwu. dlaczego to zdanie jest prawdziwe ​



Odpowiedź :

Zdanie "U roślin okrytozalążkowych rozmnażających się generatywnie mutacje somatyczne mogą być przekazywane potomstwu" jest prawdziwe, ponieważ u tych roślin organy generatywne różnicują się z pąków- organów wegetatywnych, co pozwala na te sposób przekazywania mutacji.

Rośliny okrytonasienne to grupa roślin naczyniowych charakteryzująca się tym, że rozwijający się zalążek jest okryty ścianami zalążni, które chronia go przed uszkodzeniami.

Okrytozalążkowe wykształcają organy generatywne, czyli kwiaty. Składają się one z okwiatu oraz pręcików i/lub słupków. Na słupku znajduje się znamię słupka, a pręciki zawierają pylniki. Gdy na jednym kwiecie występują zarówno zalążnie, jak i pręciki, jest to kwiat obupłciowy. W przeciwnym przypadku nazywa się je kwiatami rozdzielnopłciowymi.

U okrytonasiennych występuje zjawisko zwane podwójnym zapłodnieniem. Dwie komórki plemnikowe po znalezieniu się na znamieniu słupka trasnportowane są do woreczka zalążkowego. Za ten transport odpowiada struktura zwana łagiewką pyłkową, która wrasta przez szyjkę słupka do zalążni. Tam komórka generatywna pyłku łączy się z komórką jajową i tworzy się zygota, z której powstaje zarodek.Zarodek jest diploidalny.

Z kolei komórka wegetatywna łączy się z diploidalnym jądrem i tworzy w ten sposób triploidalną komórkę. Z niej powstaje bielmo, które jest magazynem substancji pokarmowych i odżywia rozwijający się zarodek.

Rozmnażanie wegetatywne jest to aseksualny sposób rozmnażania, w którym nie dochodzi do połączenia gamet. Polega ono na tworzeniu nowych osobników z części organów wegetatywnych roślin.