Napisz analize i interpretacje wiersza Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka autor Stanisław Barańczak.



Odpowiedź :

Wiersz "Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka" dzieli się na dwie strofy. Pierwsza jest znacznie dłuższa. Połowę wersów rozpoczyna powtarzające się słowo "Jeżeli".

Podmiot liryczny wskazuje na przedmioty, jakie może gromadzić człowiek. Według niego lista ta jest niedługa. Wprowadza także ograniczenia ilościowe i jakościowe, na co wskazują epitety ("fotel niezbyt wygodny") i słowa nacechowane negatywnie ("żal", "zapomnieć").

Pojawiają się także metafory:

  • "unieść w pamięci" odnoszące się do książek, oznaczające, że poświęcać czas i uwagę należy tylko książkom, które jesteśmy w stanie zapamiętać, gdyż może zdarzyć się, że nie będziemy w stanie zabrać ich ze sobą podczas przeprowadzki
  • "przeprowadzki na [...] etap dziejowy" wskazujące na zmiany społeczne, jakie mogą pojawić się podczas ludzkiego życia.

Postawę osoby mówiącej w wierszu wyjaśnia druga zwrotka, w której zwraca się ona bezpośrednio do odbiorcy utworu słowami "Kto ci po­wie­dział". Podmiot liryczny daje nam do zrozumienia, że świat jest pełen cierpienia i przykrych wyzwań, nie jest zaś naszym prawdziwym domem, w którym możemy się czuć bezpiecznie.

Co możemy powiedzieć o wierszu Stanisława Barańczaka?

O utworze "Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka" Stanisława Barańczaka możemy powiedzieć, iż jest to wiersz wolny oraz biały. Oznacza to, że nie ma jednolitej struktury oraz nie posiada rymów.

W wierszu wolnym ilość sylab w poszczególnych wersach może być zmienna, zaś strofy mogą mieć zróżnicowaną budowę. Wiersz biały natomiast pozbawiony jest rymów, zarówno na końcach wersów, jak i w ich środku.

Utwór Barańczaka jest przykładem dzieła lirycznego, poruszającego tematykę niestałości ludzkiej egzystencji.

#SPJ4