Odpowiedź :
Fontanna jako symbol źródła życia
Fontanna bywa postrzegana jako źródło życia, ponieważ, mimo iż jest związanym z ziemią obiektem architektonicznym, ma charakter dynamiczny. Woda nie stoi w niej biernie, lecz wytryskuje ku górze, stawiając opór prawom grawitacji. Tak samo jest z życiem, które istnieje pomimo widma nadchodzącej śmierci. Wciąż rodzą się nowi ludzie, tak jak fontanna wciąż unosi kolejne krople wody.
Narodziny i dorastanie są zasługą przeszłych pokoleń, które symbolizować może woda na dnie fontanny. To z niej czerpie mechanizm fontanny, wznosząc strugi płynu. Te później opadają na dno, skąd znów są czerpane - i tak bez końca.
Fontanna utożsamiana jest ze źródłem życia, gdyż tak jak ono, stanowi samonapędzający się mechanizm i zamknięcie [wody] w wiecznym cyklu.
Jakie inne symbole życia możemy odnaleźć w kulturze?
W licznych dziełach i tradycjach spotykamy się z następującymi symbolami życia:
- jajko - zapowiedź przyszłego życia. Symbol ten znany jest ze chrześcijańskiej tradycji - wierzący w Wielką Sobotę święcą pokarmy, wśród których znajdują się jajka będące oznaką odrodzenia, nowego życia
- pączek kwiatu - symbolizuje rozkwitające życie, będące na wczesnym stadium
- kwiat - jest oznaką życia, które daje nam natura. Jednocześnie forma kwiatu wskazuje na ulotność egzystencji (kwiat w końcu zgnije)
- feniks - jako wiecznie odradzający się ptak, feniks symbolizuje odrodzenie, ponowne narodziny człowieka
#SPJ4