Wyjaśnij sens słów wypowiedzianych przez starca w zakończeniu utworu: Na końcu będzie wszystko wyglądać inaczej. / Ja już dawno mówiłem: Kasandra się myli.



Odpowiedź :

Przytoczone słowa miały oznaczać, iż Polacy wciąż wierzą w wolną, niepodległą Polskę i ostateczne pozbycie się wpływów obcych mocarstw. Wyrazem tego są słowa Warszawiaka "Na końcu będzie wszystko wyglądać inaczej".

W sytuacji opisanej w utworze autor przedstawił nam kraj wyniszczony przez wojnę. Jest to świat kaleków i żałobników opłakujących swe dzieci poległe w boju. Mimo wszystko wierzą oni, że całe to poświęcenie doprowadzi ich w końcu do zwycięstwa.

Słowa "Kasandra się myli" miały wskazywać, że Polacy odrzucają możliwość, iż czeka ich jedynie smutny koniec, a naród zostanie pokonany.

Do czego nawiązuje Jan Lechoń w swoim utworze?

Jan Lechoń w utworze "Iliada" nawiązuje do greckiej mitologii oraz dzieła Homera o tym samym tytule, co wiersz poety.

Przykładem na to jest postać Kasandry, która w mitologii była córką Priama. Obdarzona była darem widzenia przyszłości, traktowano ją jako wieszczkę.

Jej zachowanie uznawano za obłęd. Jej przepowiednie były złowróżbne, dlatego w utworze Lechonia jeden z patriotów mówi "Kasandra się myli", dając do zrozumienia, że wojna nie skończy się źle dla Polski.

#SPJ4