Odpowiedź :
Lalka: plotki o Wokulskim i charakterystyka subiektów zatrudnionych w jego sklepie.
1. Plotki. Bolesław Prus jako jeden ze sposobów narracji w Lalce zastosował plotki krążące wśród różnych środowisk, których przedstawiciele byli bohaterami powieści. Wiele takich plotek jest wspomnianych w częściach utworu będących fragmentami pamiętnika Ignacego Rzeckiego. Stary subiekt zapisuje informacje o np. rzekomym zakochaniu Wokulskiego w pani Stawskiej, czy też krążące w środowisku kupieckim opinie o braku patriotyzmu Wokulskiego, którego działania handlowe mają szkodzić polskiemu przemysłowi
2. Subiekci.
Mraczewski - człowiek przykładający wielką uwagę do swojej aparycji, o niestałych poglądach, elegant i zalotnik. Ofiarami zalotów Mraczewskiego padają liczne kobiety odwiedzające sklep w tym również Izabela Łęcka. Za nieodpowiednie zachowanie w stosunku do Izabeli Wokulski zwalnia Mraczewskiego, jednak po interwencji pani Łęckiej wysyła go na lukratywne stanowisko w Moskwie.
Klejn - mizerny i zaniedbany, pracuje na stanowisku z porcelaną, żywo zainteresowany polityką, deklaruje poglądy socjalistyczne, jednak mimo tego jest antysemitą. Cieszy się opinią człowieka uczciwego.
Lisiecki - brodaty i łysiejący, jest człowiekiem nieprzyjemnym, uszczypliwym i sarkastycznym a dodatkowo zażartym antysemitą.
Henryk Szlangbaum - o niepozornym wyglądzie, prawdopodobnie zaznajomił się z Wokulskim na zesłaniu, zasymilowany Żyd, mimo swojej asymilacji spotyka się z uszczypliwościami w miejscu pracy, szczególnie ze strony Lisieckiego. Przejawia postawę materialistyczną, jest skupiony na zdobywaniu pieniędzy, życie emocjonalne jest dla niego mniej istotne.
Ignacy Rzecki - najstarszy i najbardziej doświadczony z subiektów, długo zna Wokulskiego i cieszy się jego przyjaźnią oraz zaufaniem. Jest człowiekiem minionej epoki co przejawia się chociażby w jego wyglądzie, Rzecki ubiera się staromodnie i nie przywiązuje większego znaczenia do swojej aparycji. W młodości walczył podczas Wiosny Ludów, od swojego ojca-żołnierza przejął bonapartyzm, jest niepoprawnym idealistą wierzącym w kolejnego Napoleona, który odmieni oblicze Europy. Rzecki jest reliktem romantyzmu i marzycielem ze skłonnością do filozofowania, nie lubi zmian i jest człowiekiem wrażliwym. Często nachodzą go melancholijne refleksje na temat życia ludzkiego, człowiek to tylko igraszka w rękach losu, zabawka, pacynka, marionetka - poglądy te są symbolicznie wyrażone kiedy Rzecki bawi się nakręcanymi zabawkami po zamknięciu sklepu.