Rozwiązane

Zapisz jakie mogą być pozytywne i negatywne postawy wobec władzy.



Odpowiedź :

Pozytywne i negatywne postawy wobec władzy.

Aby móc ocenić czy dana postawa wobec władzy jest pozytywna czy negatywna należy najpierw rozważyć charakter władzy, do której się stosunkujemy. Jednak niezależnie od charakteru władzy paradygmatem określającym słuszność postawy może być uwzględnienie interesu ogółu.

Postawa rozpatrywana jako pozytywna musi uwzględniać charakter władzy i nie być ślepym serwilizmem ale mieć na uwadze moralność oraz konsekwencje dla ogółu społeczeństwa. Postawa pozytywna nie powinna być również bezwarunkową negacją każdego posunięcia władzy wychodzącą z założenia, że każda władza jest zła - jest to założenie kontrproduktywne. Postawa pozytywna powinna być świadomym analizowaniem poszczególnych działań władzy i wspieraniem lub potępianiem ich w zależności od naszej oceny moralnej i ich reperkusji dla ogółu. Człowiek mający pozytywną postawę wobec władzy może gorąco popierać jedno jej działanie oraz zażarcie zwalczać drugie i nie ma w tym żadnej sprzeczności, człowiek taki kieruje się powiem tym samym kompasem moralnym oraz postępuje według spójnych pryncypiów.

Postawy negatywne można zasadniczo podzielić trojako.

  • Pierwszą z nich będzie ślepy serwilizm, który każdej decyzji władzy się podporządkowuje i gorąco jej przyklaskuje. Osoba tak postępująca, nie ma odwagi by kierować się osądem moralnym, a taka postawa sprzyja rozwojowi władzy totalistycznej.
  • Drugą będzie bezwarunkowa negacja, taka postawa zakłada negowanie i przeciwstawianie się każdej decyzji władzy nie ze względu na jej moralną oceną a ze względu na założenie, że każda decyzja władzy z automatu jest zła. Postawa taka uniemożliwia sprawne funkcjonowania społeczeństwa i prowadzi do konfliktów oraz rozkładu organizmu politycznego i anarchii.
  • Trzecią negatywną postawą jest apatia i obojętność, zakłada ona całkowitą niewzruszoność wobec wszystkich działań władzy jednakowo dobrych jak i złych. Jest to cecha ludzi biernych i zastraszonych, można ją rozpatrywać jako łagodniejszą wersję ślepego serwilizmu bo jest podobnie powodowana i prowadzi do zbliżonych skutków.