Marysia zjadła na śniadanie bułkę z masłem, szynką, zieloną sałatą i pomidorem. Janek śniadanie kupił w drodze do szkoły - pączka. Zastanów się i napisz, w których częściach układu pokarmowego następuje trawienie poszczególnych składników śniadania Marysi, a gdzie trawione jest śniadanie Janka? Które dziecko ma bardziej wartościowy posiłek? Wyjaśnij dlaczego - podaj co mniej 3 argumenty.



Odpowiedź :

Z czego składały się śniadania dzieci?

Śniadanie Marysi składało się z:

  • węglowodanów - bułka, sałata i pomidor
  • białek - szynka
  • tłuszczy - masło

Śniadanie Janka składało się głównie z węglowodanów (ciasto pączka i marmolada w środku) oraz z niewielkiej ilości tłuszczu (olej do smażenia pączków).

Gdzie odbywa się trawienie poszczególnych składników pokarmowych?

Trawienie węglowodanów odbywa się w jamie ustnej (amylaza ślinowa) oraz w jelicie cienkim (amylazy). Trawienie białek - w żołądku (pepsyna), w dwunastnicy (trypsyna) oraz w jelicie cienkim (peptydazy). Tłuszcze trawione są w dwunastnicy (lipaza) i w jelicie cienkim (esterazy).

Które z dzieci miało bardziej wartościowy posiłek?

Bardziej wartościowym posiłkiem było śniadanie Marysi, ponieważ:

  1. było zróżnicowane i zbilansowane - zawierało i węglowodany, i białka i tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania
  2. było pełnowartościowe - dostarczyło jej organizmowi substancji energetycznych, jak i budulcowych i regulacyjnych
  3. było mało przetworzone, więc zawierało dużo witamin i składników mineralnych
  4. zawierało tłuszcze i białka, które pozwolą na długotrwałe uwalnianie energii do organizmu (są dłużej trawione) i nie spowodują skoku cukru (jak w przypadku śniadania Janka) - odczucie sytości pozostanie u Marysi dłużej niż u Janka

#SPJ4