W reaktorze o pojemności 1 dm3 przygotowano 1,25g mieszaniny dwóch substancji gazowych A i B. Masy wynoszą odpowiednio 30g/mol i 40 g/mol. Substancje zmieszano w stosunku molowym 3:2. Reakcja przebiega zgodnie z równaniem A + 2 B--->2C

Po zainicjowaniu i przeprowadzeniu tej reakcji stwierdzono, że stężenie substancji A w reaktorze jest równe 0,02 mol/dm3. Oblicz stała równowagi tej reakcji i liczby moli początkowych substratów.



Odpowiedź :

Odpowiedź w załączniku.

Na początku zapisujemy wszystkie dane jakie posiadamy, równanie zachodzącej reakcji oraz tabelkę taką jak zwykle w tego typu zadaniach(na samym początku była tylko ta wartość podkreślona dwukrotnie), następnie :

1. Możemy zapisać wzór na liczbę moli, z niego wyznaczyć równanie na masę substancji, ponieważ mamy podaną sumę masy w treści zadania. Mamy tutaj dwie niewiadome, zmierzamy więc do układu równań.

2. Pierwsze równanie mamy podane bezpośrednio w treści zadania, tzn. stosunek liczby moli, a drugie jest z równania m =n*M, czyli suma dwóch takich iloczynów daje 1,25g.

3. Z rozwiązania układu równań otrzymujemy dwie liczby początkowe moli substratów(Jest to pierwsza odpowiedź). Objętość reaktora jest równa 1dm^3, więc liczby moli odpowiadają stężeniu. Wpisujemy je do tabelki.

4. Teraz na podstawie stechiometrii reakcji, jesteśmy wstanie wyliczyć ile substratu A ubyło w trakcie reakcji - x

5. Wiedząc to można wyliczyć, na podstawie stechiometrii, wszystkie stężenia równowagowe reagentów (x się powtarza, dla B ubyło go dwukrotnie a dla C dwukrotnie przybyło w stosunku do początkowych wartości)

6. Znając stężenia równowagowe wszystkich reagentów jesteśmy wstanie obliczyć stałą równowagi.

Zobacz obrazek Krzysiek1996902