Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
Założymy, że w każdej butelce było 1 litr mleka. w cenie 4 zł/litr
Dodano do butelki 5% mleka = 1 litr * 5/100 = 1/20 litra = 0,05 litra
to mamy 1,05 litra w cenie 4 zł to
nowa cena mleka 4/1,05 = 3,80952381 zł/litr
Cena jest teraz niższa i wynosi
3,80952381/4 * 100% = 95,23809525% ceny przed zmianą pojemności w butelce mleka
to:
Odpowiedź: Cena mleka za litr jest teraz mniejsza o
100% - 95,23809525% = 4,76190475% ≈ 4.76%