Odpowiedź :
Zygmunt III Waza (1566-1632)
Król Polski z dynastii Wazów. Wybrany na drodze wolnej elekcji w 1587. Syn króla Szwecji Jana III Wazy i polskiej księżniczki Katarzyny Jagiellonki. Następca Stefana Batorego, drugiego władcy elekcyjnego w Polsce.
Za jego wyborem przemawiał fakt, iż był on blisko spokrewniony z polską monarchią - był wnukiem Zygmunta Starego z dynastii Jagiellonów. Był zwolennikiem bliskiej współpracy z Habsburgami. W tym celu poślubił on dwie austraickie księżniczki, Annę oraz póżniej jej siostrę Konstancję. W 1592 roku przejął także tron Szwecji, który utrzymał jednak przez tylko 7 lat.
Minusem jego panowania było wmieszanie Polski w ciągnącą się przez trzy dekady wojną trzydziestoletnią, niezwykle krwawy kofnlikt, który kosztował życie wielu ludzi. Sprzeciwiał się on również osadzeniu swego syna Władysława na tronie w Moskiwe, co było prawdopodobnie wielkim błędem strategicznym. Za jego panowania doszło do kilku wielkich zwycięstw zbrojnych: pod Kłuszynem (1610), Chocimiem (1621) i Smoleńskiem (1611), a także do krótkotrwałego zajęcia Moskwy (1610-1612). To on w 1596 roku przeniósł stolicę państwa z Krakowa do Warszawy.
Ciekawostka: Zygmunt III Waza znany był ze swego zamiłowania do alchemii. Przez swoje eksperymenty we współpracy z alchemikami, pewnego razu doprowadził do pożaru na zamku królewskim w Krakowie.
Zygmunt zmarł zapewne na skutek wylewu krwi do mózgu.