Przedstaw przebieg i skutki wydarzeń 1846 roku w rzeczypospolitej krakowskiej i galicji.



Odpowiedź :

Co wydarzyło się w 1846 roku w Rzeczypospolitej Krakowskiej i w Galicji?

W 1846 roku miały miejsce dwa zrywy, które znacząco wpłynęły na dzieje Polski pod zaborami w XIX wieku. Były to Powstanie krakowskie oraz Rabacja Galicyjska. Działy się na terytorium odpowiednio Rzeczypospolitej Krakowskiej (znanej inaczej jako Wolne Miasto Kraków) oraz Królestwa Galicji i Lodomerii.

Powstanie krakowskie wybuchło jako jedyny element planowanego we wszystkich zaborach zrywu. Trwało ono zaledwie 9 dni, po czym zostało stłumione przez Austriaków. Walki toczyły się w Krakowie i na terenach Małopolski. Początkowo powstańcy wyparli oddziały monarchii Habsburgów z Krakowa, po czym utworzono rząd powstańczy, który zapowiedział radykalne reformy rolne i społeczne. Jednak skłócenie członków rządu oraz powrót wzmocnionych wojsk austriackich i rosyjskich połączony ze śmiercią kluczowego przywódcy Edwarda Dembowskiego zaowocowała utratą woli walki oraz poddaniem się powstańców. W wyniku stłumienia powstania krakowskiego zadecydowano o przyłączeniu terytorium Rzeczypospolitej Krakowskiej do Austrii.

Rabacja, czyli rzeź galicyjska, była masowymi wystąpieniami chłopstwa przeciwko szlachcie na terenach Małopolski. Była motywowana przez Austriaków, którzy nie chcieli dopuścić do wzmocnienia powstania krakowskiego siłami chłopskimi, dlatego obiecywali im między innymi zniesienie pańszczyzny. Przywódcą zbuntowanych był Jakub Szela. Zabito kilka tysięcy osób, często w bardzo okrutny sposób. Ponadto rabowano i niszczono dwory szlacheckie. Po stłumieniu powstania krakowskiego Austriacy zdusili rozruchy w ramach rabacji, zmuszając chłopów do powrotu na rolę bez poprawy ich losu. Skutkiem tych działań był wieloletni paraliż dążeń niepodległościowych szlachty małopolskiej, obawiającej się wywołania przez władze austriackie kolejnej rabacji.

W 1846 roku wybuchło powstanie krakowskie spowodowane chęcią odzyskania niepodległości. Powstanie te miało różnić się od poprzednich tym, że chciano oprzeć je na sile chłopów. W zamian Rząd Narodowy Rzeczpospolitej Polskiej obiecał uwłaszczenie chłopów i zawarł taki podpunkt w manifeście do narodu polskiego. Odezwa ta zapowiadała również promocję powstania narodowego i utworzenia Rzeczpospolitej Polskiej, zniesienie różnic społecznych czy likwidację pańszczyzny. Powstanie jednak poległo po 9 dniach. W wyniku tych wydarzeń 16 października 1846 roku Wole Miasto Kraków trafiło pod austriacką okupację, gdzie rozpoczęto germanizację ludności.

Istotnym powodem klęski powstania krakowskiego było powstanie chłopów w Galicji, nazywanym inaczej rabacją galicyjską czy rzezią galicyjską. Wywołane zostało przez podburzanie chłopów przez władze austriackie, które wmówiły im, jakoby szlachta planowała przeciwko chłopom akcję zbrojną, której celem miało być wybicie ich. 18 lutego 1846 roku chłopi rozbili oddziały partyzantów. Na czele chłopów stanął Jakub Szela. Chłopi plądrowali dwory urzędników i księży, podczas których nie tylko doszczętnie okradali majątki, ale i bestialsko zabijali ich właścicieli. Powstanie jednak również się nie powiodło — zostało spacyfikowane przez władze austriackie, a sam przywódca chłopów został internowany.